İbrahim İnanç YIDIZ

Sor Yayınları tarafından düzenlenen 10’uncu Arjên Arî Şiir Yarışması’nın ödül töreni Diyarbakır’da Mimarlar Odası’nda yapıldı. Necla Ari, İrfan Amîda, Lal Laleş, Yehya Omerî ve Zahir Kayan’ın jüriliğini yaptığı yarışmada, bu yıl ödül “Deftera Qatayî (Yırtık Defter)” isimli dosya ile Rêzan Diljen verildi. Diljen’in şiir dosyası kitaplaştırıldı.  Yarışmanın bu yıl onur ödülü ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’a verildi. 

“ARÎ GENÇLER İÇİN BÜYÜK BİR UMUT”

Törende konuşan Arî’nin oğlu Behzat Arî, yarışmanın babasının adının yaşaması ve Kürt şiirinin ilerlemesi adına önemli olduğunu söyledi. 

Sor Yayınları adına söz alan Rojhat Turgut da Arjen Arî’nin, “Ben bilinen bir sanatçı olacağımı düşünmüyordum” sözünü hatırlatarak, “Onu dediği zaman yine önemli bir şairdi. Ama şimdi bu salona baktığımız zaman artık gençlerin öğretmeni olduğunu da görüyoruz. Gençler için büyük bir umut” dedi.  

“ARÎ’NİN GAYRETİ DEVAMETTİRİLMELİDİR”

Ginko Kitap adına konuşan Şair Hakkı Zariç ise “Arjên Arî’nin Kürtçedeki önemi ve onun yarattığı etkiyi onurla takip ediyorum. Bir ulusun büyük bir şairlerinin olması o ulus için büyük bir olanak oluyor. Arjên Arî, onurla ve gururla yazan bir şairdi” dedi.
 
Lîs Yayınlarından Lal Laleş, “Şüphesiz Arjên Arî hepimizin arkadaşıydı. Gençlerle de arkadaşlık yapıyordu. Arî’nin duruşuyla, Kürtçeyi savunmasıyla herkese örnek oldu.  Bu yüzden Arî şiirlerine, diline sahip çıkılması gerekiyor.  Şüphesiz gittikçe bu çalışma daha da güçlenecek, gençlerimiz daha çok öncü olacak. Arjên Arî’nin gayreti devam ettirilmelidir” dedi.  
 
“KÜRT DİLİ VE EDEBİYATIN GELİŞMESİ İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ” 

Konuşmaların ardından Kürt Yazarlar Derneği (PEN) Eş Başkanı Ömer Fidan’ın mesajı okundu. Fidan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı: “Bizler bağımsız Kürt yazarlarıyız.  Bizler Kürt dili ve edebiyatın gelişmesi için mücadele veriyoruz. Amacımız Kürt dilinin ve sesinin dünyaya yayılmasıdır. Kürt PEN merkezi olarak bizler, özgürlük, barış, dil hakkı ve kadın hakları için, tutsak yazarların serbest bırakılması için mücadele ediyoruz.”

ÖDÜLLER VERİLDİ 

Ardından Rêzan Diljen’e ödülü verildi. Ödülünü Arî’nin kardeşi Nejla Arî’nin elinden alan Dıljen, ödüle laik görüldüğü için mutlu olduğunu dile getirirken, şiire başlamasında Kürt Bedirxan ve Arî’nin payı olduğunu söyledi. Garo Paylan adına onur ödülünü ise Rojhat Turgut’un elinden Lal Laleş aldı.