HABER - Sertaç KAYAR

TÜİK’in tartışma yaratan Haziran ayı verilerinin ardından milyonlarca memur ve emekli maaşlarına yapılan zammın ardından gözler asgari ücret zammına çevrildi. Tabandan gelen ‘asgari ücrete zam’ talebine muhalefet partileri ve sendikalar da katıldı.  Ocak ayında yapılan zam ile 17,002.12 TL olan asgari ücrete ara zam yapılacak mı?


Hükümet kapıları kapattı

Temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına yapılan zammın ardından gözler asgari ücrete çevrildi. Geçtiğimiz gün AK Parti grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete zam olmayacağını açıkladı. Göstergelerin olumlu geldiğini, yeni asgari ücreti belirlemek için Aralık ayında toplanılacağını açıklayan Işıkhan, zamma kapıları kapattı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe'nin görüşmesinde de gündeme gelen zam konusunda da Karatepe görüşmeye ilişkin açıklamalarında genel bir değişim için irade göremediklerini açıklamıştı.


CHP: Ya zam ya seçim olacak

Asgari ücret konusunda CHP ısrarlı. Dün grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Yıllardır TÜİK, şeffaf olması gereken verileri açıklamıyor. Bütün Türkiye'ye sesleniyorum. Bu akşam saat 21.00'de ayağa kalk. Eğer zam istiyorsan, emekliye zam istiyorsan, asgari ücrete zam istiyorsan, ışıkları yakın ve kapatın. Uzaydan görünecek. Hep birlikte sesimizi duyuracağız. Zammı söke söke alacağız. Ya zam olacak, geçim olacak ya da hiç yolu yok seçim olacak” şeklinde çağrı yaptı.


Üç konfederasyondan ortak bildiri

Asgari ücret zammı tartışmalarına sendikalar da katıldı. DİSK, Türk-İş ve Hak-İş, Temmuz ayında asgari ücrete zammıyla ilgili dün toplanarak ortak açıklama yaptı ve bildiri yayınladı. Hazırlanan ortak bildiride “Asgari ücret acilen artırılmalıdır. Çalışanların neredeyse yarısı asgari ücret seviyesinde ücret almaktadır. İstisnai olması gereken asgari ücret artık ortalama ücret haline geldi. Ülkedeki yüksek enflasyon sebebi sermayenin bitmek bilmeyen kâr hırsıdır, dar gelirli işçiler değildir. Enflasyonu düşürmek için işçilerden fedakârlık beklenemez. İşçiler enflasyonun sebebi değil mağdurudur” denildi.


Gözler hükümet cephesinde

Yaklaşık 15 milyon asgari ücretliyi ilgilendiren zam konusu gündemdeki yerini, korurken, gözler hükümet cephesinden gelecek yeni açıklamalarda.

Muhabir: Sertaç KAYAR