DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın Yeni Bir Sabah programında açıklamalarda bulundu.

Babacan açıklanan ‘mutakabat’ metninin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyerek, Altı partinin bu metinin her kelimesinde mutakabıt kaldığını belirtti. Babacan, “Tek bir parti tek bir kelimeyi istemiyorsa buradan çıktı” dedi.

Babacan, aday olacak Cumhurbaşkanı adayın özelliklerini açıkladı. Babacan, “Kapsayıcı, çoğulcu demokrasiye inanan, kendini hukukla bağlı kılan biri olacak. Cumhurbaşkanı yeni sistemde 7 yıl ve 1 defa seçilecek. Geçiş dönemindeki cumhurbaşkanlığı sistemi farklı olacak. Parlamenter sisteme geçişte ayrı yönetecek. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Bunu Cumhurbaşkanı adayıyla birlikte açıklanacak” dedi.

Babacan şunları söyledi:

"Kötü bir yönetimi sonucu ülkemizi kötü yönetiliyor. Gerçekten bu ülke kaliteli insanlar tarafından dürüst ve ehil insanlar tarafından yönetildiğinde, doğru kararlar alındığında her sorun çok çabuk bir şekilde çözecektir. Bu ülkenin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Yani ben bu işleri hiç yapmamış olsam yani sadece dışarıdan izliyor olsam ya da ilk defa bu işleri yapmaya talip olsam diyebilirsiniz.

Türkiye’yi 2001 krizinden çıkaran ekibin başında olan kişiydim. Bütün dünyayı kavuran Yunanistan'ın İtalya'nın İspanya'nın Portekiz'in İrlanda'nın batmasına sebep olan 2008-2009 krizinden ülkeyi çekip çıkaran ekibin başına da ben vardım. Ülkenin itibarının en yüksek olduğu dönemlerde Türkiye'deki dış politikanın başına ben vardı Dışişleri Bakanı olarak. Ben kararlarınızı istişare ile alın ondan sonra korkmayın.

Bu ülke inanın şu anda 2023'te rahatlıkla 25.000 dolarlık milli gelirine ulaşırdı. Çünkü biz o kadar kısa süre içerisinde ülkeyi zenginleştirdik ki, o kadar kısa süre içerisinde 3500 dolardan aldık. 12.500 dolarların üzerine çıkarttık aynı performansı devam etseydi rahatlıkla bugün biz 25 bin doların üzerinde yüksek gelir sahibi ülke olabilirdik.

Ben ekonomistim benim alanım ekonomi değil, tek imza ile karar alan bir Cumhurbaşkanı döneminde yaşadık. Bunu biz ama böyle bir ülke yönetimi kabul edilemez bakın. Biz iddialıyız."

'ORTAK ADAYIMIZ CUMHURBAŞKANI OLACAK'

Babacan, ortak adayın 13 Şubat’ta açıklamayı öngördüklerini belirterek sürecin 10 gün uzayabileceğini söyledi. Babacan, “Altılı Masa adayınızın belirlenmesi ve adayın seçim bittikten sonra ülkeyi nasıl yöneteceği konusunda yüzde 95 oranında mutabık yüzde beşle tekrar değerlendirilmesi gereken hususlar” diyerek adayın Altılı Masa dışından da olabileceğini söyledi. Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Altı partinin üzerinde mutabık kalacağı isim ve bizim ortak Cumhurbaşkanı adayımız hem seçilecektir, Cumhurbaşkanlığı görevini gayet iyi bir şekilde yapacaktır. Bunlar hiç kimsenin kuşkusu olmaz ve biz ortak adayı tespit ettikten sonra hep 6 parti olarak sapasağlam arkasında durmamız lazım. Ama sadece seçime kadar değil. Seçimden sonra da bu ülkeyi yönetmemiz lazım. Yoksa biz adayları izleyelim bakalım becerebilecek mi? Elimizi taşın altına koyması lazım.”