HABER - Fatma TEMEL-Veli BALTACI

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve beraberindeki heyet Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda kentteki STK’lar ve Kent Koruma ve Dayanışma Platformu bileşenleriyle bir araya geldi.

Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nun depremde örnek bir örgütlülük sağladığını belirten Bakırhan,“Özellikle deprem sürecinde, devletin bile ulaşmaya çalıştığı, zorlandığı bir süreci Diyarbakır’da oluşturulun platformun dayanışma içerisinde atlatması bir örnektir. Çok değerli ve kıymetliydi. Gittiğimiz bütün kentlerde buranın ne kadar dayanıştığı yazıldı, söylendi, çizildi. Şuan sizlerle bir arda olduğum için ne kadar mutlu olduğumu tekrar belirtmek istiyorum“ dedi.

"DERS ÇIKARDI"

Kongreyle birlikte yapılan eleştirileri ve başarısız sonuçlardan ders aldıklarını belirten Bakırhan, “Bizlerde yeni bir kongre yaptık. Yönetimlerimizi yeniledik. Bir önceki seçimde yaşamış olduğumuz başarısız sonuçlardan da dersler çıkararak yapmış olduğumuz binlerce halk toplantısında, bize önerildiği gibi bize yapılan eleştirileri giderecek bir biçimde yenilendik. Kongremizi yaptık. Geçmişten bugüne bize devredilen kıymetli mirasla birlikte devam edeceğiz. Bizi de sizi de çok önemli bir süreç bekliyor. Yaşadığımız topraklar, coğrafya hem vekâlet savaşlarının yürütüldüğü hem de stratejik konumundan dolayı emperyalist, kapitalist güçlerin ilgisini çekiyor. Yakın zamanda İsrail ve Filistin arasındaki savaşa şahit olduk. Gerçekten Filistin halkı kan ağlıyor. Bizde bu coğrafyada 40 yıldır ciddi bir çatışma içerisindeyiz. Yerel örgütlülük ve basınçla o çatışmalardan uzak kalabiliriz. Bunu yapacağımıza eminim, yerel dinamiklerinde yapacağına eminim“ diye konuştu.

KENT KENDİSİ BELİRLESİN

Seçim sürecinde kent dinamiklerine önemli görevler düştüğünü belirten Bakırhan,“Aynı zamanda bir seçim sürecine de girmiş bulunmaktayız. Burada da siz kent dinamiklerine çok önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Yapmış olduğumuz halk toplantılarında, halkımızın bize yapmış olduğu bu eleştirileri dikkate alarak başlayacağımızı söylemiştik. Adayların belirlenme yönteminin de bu yeni dönemde yeni bir stratejiyle gireceğiz. Adaylarımızı kentimizin dinamikleri belirleyecek. Bugüne kadar belirlediğimiz aday yöntemine ciddi eleştiriler geldi. Kent kendisi belirlesin kendisi seçsin. Defalarca biz yanlış yaptık bir defa da halk yanlış yapsın. Yapacaksa halkın bir yanlışından zarar gelmez. Kaldı ki yanlış yapacaklarını düşünmüyoruz. Aynı zamanda bir araya gelen inşaların ortak düşünceleriyle de yol almak istiyoruz. Kentin dinamiklerine büyük iş düşüyor. Onun için sık sık bir araya geleceğiz. Sur için 5 Nolu Cezaevi için uyuşturucuya yönelik yaptığınız çalışmalardan da haberdarız. Bu kayyım sistemine de dur demek gerekiyor. Kayyım sadece bizim irademizi çalmıyor. Bu kentin doğasını, kaynaklarını, tarihi kültürel mirasını ve kentin bütün dinamiklerine karşı büyük bir kötülük işliyor. Umarız önümüzdeki dönem bu kayyım meselesine de bir çare bulabiliriz. Bizi kabul ettiğiniz için selam ve saygılarımı iletmek istiyorum“ diye konuştu.