İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin dün "Gazze Şeridi'ne gireceğiz" demesinin ardından, İsrail'in "kara harekâtına hazırlık" amaçlı saldırıları bu sabah yoğunlaştı. İsrail ordusu, işgal altında tuttuğu Batı Şeria'nın yanı sıra Suriye'yi de havadan vurdu. Batı Şeria'daki Cenin mülteci kampı İkinci İntifada'dan beri ilk kez savaş uçaklarıyla vurulurken, Suriye'de de Şam ve Halep havalimanları hedef alındı. İsrail, Lübnan'la olan kuzey sınırında da 14 yerleşim yerini daha boşaltma kararı aldı.

Sahadaki son kritik gelişmeler şöyle:

İsrail Hava Kuvvetleri, Batı Şeria'da geçmişte birçok katliama sahne olmuş olan Cenin mülteci kampında El Ensari Camisi'ni hedef aldı. İsrail ordusu, söz konusu caminin Hamas tarafından kullanıldığını ve istihbarata göre buradan, bölgedeki yasadışı yerleşimcilere Gazze'dekine benzer saldırılar planlandığını ileri sürdü.

İKİNCİ İNTİFADA'DAN BERİ İLK

Haaretz gazetesi, Cenin kampına savaş uçakları ile saldırıldığını ve bunun İkinci İntifada'dan beri bir ilk olduğunu yazdı.

CAMİDE DÖRT KİŞİ ÖLDÜ

Filistin Yönetimi Sağlık Bakanlığı, cami saldırısında dört kişinin öldüğünü, Batı Şeria'daki İsrail saldırılarında 7 Ekim'den beri ölü sayısının 90'a yükseldiğini açıkladı.

GAZZE'NİN GÜNEYİNDEKİ HAN YUNUS'A SALDIRI: 12 ÖLÜ

İsrail ordusunun, sabah saatlerinde Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine düzenlediği saldırıda ise 12 kişi öldü, çoğu ağır 17 kişi de yaralandı. AA'nın haberine göre, saldırıda Han Yunus'un El-Celal Caddesi'ndeki bir kafe hedef alındı. İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya'da bir eve düzenlediği saldırıda da çok sayıda Filistinli öldü ve yaralandı. Gazze kentinin güneybatısındaki Ez-Zeytun ve Şeyh Rıdvan mahallelerine de saldırı düzenledi.

HAMAS: SON SALDIRILARDA 55 KİŞİ ÖLDÜ

Hamas, İsrail'in gece boyunca düzenlediği saldırılarda en az 55 kişinin öldüğünü duyurdu. Açıklamada, 30 evin de bombardımanda yıkıldığı belirtildi.

SURİYE'DE ŞAM VE HALEP HAVALİMANLARI HEDEF ALINDI: İKİ İŞÇİ ÖLDÜ

Suriye devlet medyası, İsrail'in bu sabah Şam ve Halep uluslararası havalimanlarını füzelerle hedef aldığını da duyurdu. Saldırılarda iki işçinin öldüğü ve havalimanlarının kullanılamaz hale geldiği belirtildi. Uçuşlar Lazkiye havalimanına yönlendiriliyor.

LÜBNAN SINIRINDAKİ TAMPON BÖLGE GENİŞLETİLİYOR

İsrail ordusu, savaşın bir diğer cephesi olan kuzeydeki Lübnan sınırında da, 7 Ekim'den beri oluşturduğu tampon bölgeyi genişletme kararını açıkladı. Bu sabah yapılan açıklamada, Hizbullah'la düşük yoğunluklu karşılıklı ateşin sürdüğü bölgede 14 yerleşim yerinin daha boşaltılacağı duyuruldu. İsrail geçen hafta da, sınırın 2 kilometre yakınında bulunan 28 noktadaki sivilleri tahliye etmişti.