Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Pamukçu, 2 yılı aşkın süredir salgın süreci geçirildiğini anımsatarak, aşılamalar neticesinde salgının iyi bir noktaya geldiğini söyledi.

Pamukçu, son süreçle birlikte Batman'da yoğun bakım ve serviste yatan hasta sayısının sıfırlandığını kaydetti.

"Şu anda Batman'daki kamu ve özel olmak üzere tüm hastanelerde serviste ve yoğun bakımda Kovid-19 kaynaklı hastamız bulunmamaktadır” ifadelerini kullanan Pamukçu, günlük vaka sayılarının da 10 ve 10'un altında olduğunu, vatandaşların Kovid-19'u hafif semptomlarla atlattığını söyledi.

Bingöl’de son 3 ayda sürekli azaldı

Bingöl İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu ise kentte Aralık-Ocak aylarında vaka sayılarının yüksek olduğunu, daha sonra özellikle aşı oranlarındaki artış ile son 3 aydır vaka sayılarında sürekli azalma görüldüğünü bildirdi.

Covid-19 nedeniyle şu anda yoğun bakımlarda yatan hastanın bulunmadığına dikkati çeken Gündoğdu, il genelinde hastanede yatan hasta sayısının da birkaç kişi ile sınırlı olduğuna işaret etti.

Siirt genelinde toplam 14 yatan hasta var

Siirt İl Sağlık Müdürü Erol Emre Ömür de salgınla 21 Mart 2020'de başlattıkları mücadelenin sonuna geldiklerini düşündüğünü söyledi. Ömür, "Siirt'te ilk günden bugüne kadar yaklaşık 50 bin vakamız oldu. Maalesef bu süreçte 420 vatandaşımızı kaybettik. Bugün itibarıyla gelinen noktada Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatan hastamız sadece 3'e düştü. Yoğun bakımda yatan hastamız bulunmuyor. İl genelinde özel hastaneler dahil toplam 14 yatan hastamız var. Çok şükür, günlük vaka sayılarımız tekli rakamlara düştü. 5, 6, 7'lerle gidiyoruz. Umarım ki sıfırı da yakında göreceğiz” diye konuştu.

(Kaynak: RUDAW)