Batman'da Bekira aşireti mensuplarının kurduğu Bekira Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından son dönemlerde banka hesapları üzerinden artan dolandırıcılık olaylarına karşı basın açıklaması düzenlendi. 

Gültepe Mahallesi’ndeki dernek binası önünde yapılan basın açıklamasını okuyan Dernek Başkanı Mehmet Şah Arzık, kendilerine şu ana kadar 15 kişinin bu şikayetle geldiğini belirterek, “Emniyet Teşkilatı sık sık mesaj göndererek vatandaşları dolandırıcılara karşı uyarmaktadır. Çok değişik dolandırıcılık, sahtekarlık ve yolsuzluk yolları bulunmaktadır. Hepsine karşı uyanık olunmalı ve bilinçli davranılmalıdır. Son zamanlarda vuku bulan ve onlarca kişiyi mağdur eden bu dolandırıcılıktan dolayı birçok genç bunalıma girmiş, psikolojik rahatsızlık yaşamıştır. Kanunsuz olduğu için suç teşkil eder, bu suçlardan dolayı cezaevine girenler var. Can kaybımız olduğu gibi büyük maddi ve parasal borçlar altına girenler var. Bu sebepten dolayı aileler arasında niza, sert tartışmalar ve kavgalar var. 15 kişi derneğimize müracaat etmiş” diye konuştu.

“YOKSUL AİLELERİN GENÇLERİNİ KULLANARAK TRİLYONLAR KAZANIYORLAR”

Dolandırıcıların yoksul ailelerin gençlerine ait banka hesaplarını kullandıklarını ve vatandaşların dolandırıcılara inanmaması gerektiği söyleyen Arzık, “Son zamanlarda yaygınlaşan ve canları çok yakan, kara para veya vurgun paraları aklamak için bankadan hesap açtırarak o hesabı değişik şantaj yollarıyla veya küçük miktarda para vererek gariban, saf genellikle fakir ve yoksul ailelerin gençlerini kandırarak onların adına olan hesaplarını kullanıp işleterek trilyonları kazanan dolandırıcılar var. Bankadaki resmi iş ve işlemler bu gençlerin adına olduğu için bütün suç ve cezalar onları bağlar. Hapis cezasını kendisi çeker. Maddi ve parasal zararlar ile mesuliyet kendi üzerinde kalır. Dernek olarak bu tip dolandırıcılığı önleyecek bir caydırıcı gücümüz olmadığı için adli makamlara yönlendirmekten başka seçeneğimiz bulunmamaktadır.
 
Dernek olarak siz değerli büyüklerimizden, imamlarımızdan ve muhtarlarımızdan ricamız, bu tür dolandırıcılığa, hile ve şantajlara karşı halkımızı bilinçlendirmek, özellikle yoksul gençlerimize maddi ve manevi destek olmak, onları dolandırıcılığa karşı birlikte el ele vererek korumak, ayrıca uyuşturucu ve zararlı maddelerden uzak kalmalarını, onların can ve mal güvenliğini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA