Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da İsrail ile Hamas arasındaki "kalıcı bir ateşkese giden yol haritasını" sundu.

İsrail'in Hamas'a teklif ettiği ateşkes anlaşması hakkında konuşan Biden, "Bu gerçekten belirleyici bir an. İsrail teklifini yaptı. Hamas ateşkes istediğini söylüyor. Bu anlaşma onların gerçekten bunu isteyip istemediklerini kanıtlamak için bir fırsat. Hamas'ın anlaşmayı kabul etmesi gerekiyor." dedi.

Hamas'ın İsrail'e büyük çaplı bir saldırı gerçekleştirme "kapasitesinin artık kalmadığını" da sözlerine ekleyen ABD Başkanı, Gazze Şeridi'nde sekiz aydır devam eden yıkıcı savaşa son vermesi umulan teklifin üç aşamadan oluştuğunu belirtti.

3 AŞAMALI PLAN

Önerilen anlaşmanın ilk aşamasının altı hafta süreceğini belirten Biden bu süre zarfında "tam ve eksiksiz bir ateşkes" sağlanacağını belirtti.

İsrail güçlerinin Gazze'nin tüm bölgelerinden çekileceğini, Filistinli mahkumların serbest bırakılması karşılığında aralarında kadın, yaşlı ve yaralıların da bulunduğu İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasının öngörüleceğini ifade eden Biden: “Tüm bunlar Filistin halkı için farklı ve daha iyi bir gelecek için gerekli koşulları yaratacaktır” dedi.

İkinci aşama, erkek askerler de dahil olmak üzere kalan tüm hayattaki rehinelerin serbest bırakılmasını ve İsrail güçlerinin Gazze'den çekilmesini içerecek.

Üçüncü aşama ise savaşın yol açtığı yıkımın ardından onlarca yıl sürecek bir yeniden inşa süreciyle karşı karşıya olan Gazze'nin büyük çaplı inşasına başlanmasını öngörüyor.

Biden, şunları da söyledi: "Rehinelerin evlerine dönmesi, İsrail'in güvende olması ve acıların sona ermesi için bu yeni aşamaya başlamanın zamanı geldi. Bu savaşın sona ermesi ve ertesi günün başlamasının zamanı geldi."

Hamas anlaşmaya olumlu tepki veren bir açıklama yayınlayarak, çatışmaların kalıcı olarak sona erdirilmesini temel alan herhangi bir teklifle "yapıcı bir şekilde" ilgilenmeye hazır olduğunu söyledi.

Ancak Biden, İsrail'in önerisini rayında tutmanın zor olacağını kabul ederek, ilk aşamadan ikinci aşamaya geçmek için "müzakere edilmesi gereken ayrıntılar" olduğunu söyledi.

İlk aşamada aşılması gereken engellerden biri, iki tarafın serbest bırakılacak rehinelerin mahkumlara oranı konusunda anlaşmaya varması olacak.

Ateşkes anlaşmasına Brüksel'den de olumlu tepkiler geldi; Avrupa Birliği (AB) dış politika şefi Josep Borrell X'te yaptığı açıklamada "kalıcı bir ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılmasıyla düşmanlıkların kalıcı olarak sona erdirilmesi" yönündeki çabaları desteklediğini belirtti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise öneriyi "dengeli ve gerçekçi" olarak nitelendirerek "tüm kalbiyle" desteklediğini söyledi.

Editör: Mehmet Mucahit CEYLAN