Gazze'de "soykırım savaşı" yürütmekle suçlanan İsrail'e karşı BM'nin en üst mahkemesinde "soykırım davası" açılması üzerine, Biden yönetimi, "İsrail'in soykırım oluşturan eylemini görmediğini" söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında, Güney Afrika'nın İsrail aleyhinde Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) soykırım davası açması ve Türkiye ile Malezya'nın buna destek sunmasıyla ilgili sorularla karşılaştı.

'DAVA SÜRECİNE DAHİL OLMAYACAĞIZ'

Bir gazetecinin ABD yönetiminin bu konuda ne yapacağını sorması üzerine, "sürece dahil olmayacaklarını" söyleyen Miller, şöyle konuştu:

“Soykırım, herhangi bir bireyin işleyebileceği en iğrenç zulümlerden biridir. Bunlar hafife alınmaması gereken iddialardır... Biz soykırım teşkil eden herhangi bir eylem görmüyoruz."

'İSRAİL'E YÖNELİK SOYKIRIM SUÇLAMALARI TERS TEPEBİLİR'

ABD Dışişleri Sözcüsü, İsrail'e yönelik soykırım suçlamalarının 'ters tepeceğini' öne sürüp Güney Afrika'nın hamlesi için "Şu anda atılacak verimli bir adım değil" dedi.

'KESİNLİKLE GERÇEKLERE DAYANMIYOR'

Aynı telden çalan Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby de Güney Afrika hükümetini Filistinlileri desteklediği için eleştirdi. Kirby "Bu başvuru liyakatsiz, ters tepici olduğu kadar kesinlikle hiçbir olguya dayanmamaktadır" dedi.

EL MAVASİ TAHLİYE BÖLGESİNE SALDIRIDA İKİ AİLE YOK OLDU

İsrail'in yerinden ettiği Filistinlilere gitmelerini emrettiği güneydeki Han Yunus ile Refah arasındaki El Mavasi tahliye bölgesine dün gece boyunca bombardıman düzenledi. Yerel kaynaklara göre Mavasi tahliye bölgesi yakınındaki bir ev vurularak iki aile tamamen öldürüldü. Öldürülen 14 kişinin en az 9'unu 10 yaşın altındaki çocuklar oluşturdu. Kurbanların en küçüğü 5 yaşındaydı.

İsrail uçakları ve topçularının Gazze'nin merkezindeki Bureyc, Nuseyrat, Megazi mülteci kampları ve Masdar köyündeki evlere düzenlediği bombardıman onlarca kişiyi öldürdü, çok daha fazlasını yaraladı.

Savaşın başladığı 7 Ekim'den bu yana çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 22 binden fazla Filistinli, İsrail ordusu tarafından öldürüldü.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)