Burdur Devlet Hastanesi’nde 25 Mayıs’ta diyalize giren 33 hastadan 18’i rahatsızlandı. Hastalar tedavi altına alınırken o gün diyalize giren tüm hastalara ulaşıldı. Entübe edilen 14 hastadan üçü yaşamını yitirdi. Hastalar Mustafa Demir (70) ve Saniye Aksöz (88) dün toprağa verilirken 12 hasta taburcu edildi. 19 hastanın tedavisine devam edilirken CHP Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, Samsun milletvekili Murat Çan ve Bursa milletvekili Kayıhan Pala’dan oluşan CHP heyeti, Burdur’a giderek incelemelerde bulundu.


SU DEPOSUNA KİMYASAL KARIŞMIŞ

Cumhuriyet’e konuşan Şahbaz, hastanenin su deposuna karışan bir kimyasal madde nedeniyle hastaların fenalaştığını kaydetti. Arıtma sisteminde bu kimyasala karşı bir arıtma unsuru olmadığını belirten Şahbaz, şunları söyledi: “Tam olarak arıtılamamış. Böyle bir şey olduğu farkedilememiş. Bunlar tabi güçlü iddialar. Bunu henüz kanıtlayabilmiş değiliz. O gün bunu kontrol edecek diyaliz teknikerlerinin görev yapmadığı, hafta içi görev yaptıkları da iddia ediliyor. Sabah ilk seansa girenler çok ağır etkilenmiş. İkinci seansa girenler de etkilenmiş ama o kadar ağır değil. Son olarak 4 hastanın entübe olarak takip edildiği söylenmişti.”


HASTANE 5 AY ÖNCE AÇILMIŞ

Hastanenin seçim yatırımı gibi aceleyle açıldığını ifade eden Şahbaz, “Bu hastanede yapısal bir sıkıntı mı var? Sistemde bir yanlışlık mı var? Bir uygulama hatası mı var? Bir ihmal mi var, projede bir yanlışlık vardı da kontrol mü edilmedi? Vali, bizimle görüşmeyi kabul etmedi. Bakanlıktan da açıklayıcı bir bilgi gelmedi. Kamuoyu da aydınlatılmıyor” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ