ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

İstanbul Karacaahmet’teki kabristanında ailesi ve sevenleri tarafından anılan Behçet Cantürk, 1994'ün Ocak ayında faili meçhul bir cinayete kurban gidene kadar, Türkiye'nin en önemli aktörlerden biri olarak görülüyordu. O dönemler sinema ve sanat dünyasının ünlüleri ona eşlik eder, İstanbul ve Ankara’da, devlet bürokrasisi içinde hatırı sayılır dostları vardı.

Cantürk, 14 Ocak 1994 tarihinde şoförüyle birlikte kaçırıldı. Ertesi gün cesetleri Sapanca yakınlarında bulundu. Soner Yalçın’ın “Behçet Cantürk’ün Anıları” kitabının bir bölümünde cinayetle ilgili şu ayrıntılar yer aldı: 
 “... Sekiz kişiydiler... Bağdat Caddesi’ne iki arabayla gelmişlerdi. Kürt iş adamı Behçet Cantürk’ün içinde olduğu 34 HLP 08 plakalı arabanın geldiğini görünce, biri hariç, hepsi otomobillerinden indiler. Üzerlerinde ‘polis’ yazan yelekleri, ellerinde otomatik kısa namlulu makineli silahları ve telsizleri vardı... Behçet Cantürk, yaşamının en büyük hatasını yaptı, kurşun geçirmez, dışarıdan kesinlikle açılamaz otomobilinden indi... Otomobiller, TEM otoyolunu takip ederek Ankara istikametine doğru gidiyorlardı. İki saat sonra daha önce planladıkları yere, Sapanca’nın Kırkpınar Köyü yakınındaki dinlenme tesislerine geldiler. Behçet Cantürk’ü sorgulayıp ifadesini aldılar. Sonra şakağına tek kurşun sıktılar...”

Cantürk Cinayetinde 30 Yıl Geçti


CİNAYETE DAİR KİMİN İSMİ VERİLDİ 

"Organize suç örgütü liderliği" ile suçlanan Sedat Peker de devletin içindeki mafya ilişkilerine dair iddialarda bulunduğu 7'nci videosunda, 90'lı yılların Kürt iş adamları Behçet Cantürk, Savaş Buldan'ın öldürmesi olayında Mehmet Ağar'ı işaret etmişti.

SUSURLUK RAPORUNDA YER ALDI

Susurluk raporunda ise Behçet Cantürk cinayetiyle ilgili şu ifadeler yer aldı:
"Kim olduğu ve ne yaptığı aşikar olmasına rağmen Devlet, Cantürk'le baş edememiştir. Yasal yollar yetmemiş neticede Özgür Gündem gazetesi plastik patlayıcılarla havaya uçurulmuş, Cantürk'ün devlete biat etmesi beklenirken adı geçenin yeni bir tesis kurmak üzere harekete geçmesi üzerine, Türk Emniyet Teşkilatı tarafından öldürülmesi kararlaştırılmış ve karar infaz edilmiştir" denildi.

Cantürk Cinayetinde 30 Yıl Geçti2


BİR ARPA YOL ALINMADI 

Fakat aradan geçen 30 yıla rağmen Behçet Cantürk'ün cinayetinin aydınlatılması için şuana kadar bir arpa yol bile alınmadı. 
13 Aralık 2019’da görülen, aralarında Savaş Buldan, Behçet Cantürk, Hacı Karay'ın da bulunduğu 19 kişinin zorla kaybedilmesi ve öldürülmesine ilişkin açılan Ankara JİTEM Davasına Mehmet Ağar’ında bulunduğu 17 sanığın beraatıyla sonuçlandı. 

5 Nisan 2021 tarihinde Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, itirazları üzerine yere mahkemede yeniden yargılandılar. 
26 Mayıs 2023 günü görülen son duruşmada, savcının mütalaasının eksiksiz okunması sonrası, katılan vekilleri tarafından süre istendi fakat bu talep reddedildi. 10 yıllık yargılama sürecinde 41 hakimin ve 8 savcının değiştiği davada, istinaf mahkemesinin verdiği bozma kararı sonrası yeniden tüm sanıklar hakkında tüm maktulleri öldürme suçu nedeniyle beraat kararı verildi.

Editör: Güneş OCAĞA