CHP, 14 Mayıs seçimlerinde Diyarbakır’dan 21 yıl sonda ilk kez milletvekili çıkardı. İnsan hakları savunucusu ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, aday gösterildiği memleketi Diyarbakır'dan Meclis'e girdi. Cumhurbaşkanı seçiminde ise Diyarbakır, Millet İttifakı'nın adayı olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yüzde 71,96 oranında oy verdi.

Resmi olmayan sonuçlara göre Diyarbakır, Kılıçdaroğlu'nun en çok destek aldığı illerin ilk sıralarında yer alırken, CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik de Diyarbakırlılara teşekkür etti. Atik, seçim sonuçlarına dair değerlendirmesinde "Uzun yıllardır elde edemediğimiz milletvekilliği başarısını, bu seçimlerde elde ettik. Diyarbakır halkı CHP’yi bağrına bastı. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na da en yüksek desteği veren illerden oldu. Bu halka sonsuz teşekkürü bir borç biliyoruz” dedi.

“İKİNCİ TURDA BU İŞİ BİTİRECEĞİNİZDEN EMİNİZ”

Atik, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasına ilişkin değerlendirmesinde ise seçmene sandığa gitme çağrısı yaptı. “Seçimin birinci turda kazanılacağını düşünüyorduk. Ama ikinci tura kaldı" diyen Atik, sözlerine şöyle devam etti:

"Şimdi sıra yine seçmende, bu iktidarı alaşağı etmek, şımarık saray düzenini yıkmak, Kürt sorununa çözüm getirmek, parlamenter demokrasiyi inşa etmek, hukuk ve adale kavramlarına hayat vermek bizlerin, yurttaşların elinde. Yılmak yok, yorulmak yok. Daha çok çalışacağız ve mutlaka ama mutlaka bizler, ezilenler, Kürtler, KHK’lılar, işçi emekçiler, üniversiteliler, okullara aç gönderilen çocuklar, emekliler ve toplumda hor görülen tüm kesimler kazanacak. Saray düzeni kaybedecek. 85 milyon yurttaş zenginleşecek, 5’li çeteler, mafyalar, uyuşturucu baronlarının varlıkları halka verilecek. Halkımızı bunun için sandıklara çağırıyoruz. İkinci turda bu işi bitireceğinizden eminiz."

“KILIÇDAROĞLU'NUN CESARETİ ETKİLİ OLDU”

Kentten CHP’li milletvekili çıkarılmasının ve yaklaşık yüzde 72’lik cumhurbaşkanlığı desteğinin sıradan bir gelişme olmadığı yorumu yapan Atik, şöyle dedi:

"Bu CHP İl Örgütü olarak uzun yıllardır ilimizde görmeyi arzu ettiğimiz bir sonuçtu. Bu başarıda birkaç etken olduğunu düşünüyoruz. Bunun ilki hiç şüphesiz CHP’de yaşanan değişim ve söylemdir. Uzun yıllardır bölgeyi kuşatan bir söylemi olmayan CHP, doğal olarak seçmenden ve tabandan uzaklaşıyordu. Bunun karşılığında da sandıkta giderek eriyordu. Ancak Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Cumhuriyeti ikinci yüzyılda demokrasi ile taçlandırma’ iddiası, geçmiş dönemlerde yaşananlarla ilgili ‘helalleşme’ şeffaflığı, toplumsal barışı dinamitleyen iktidarın faşist söylemi karşısında ‘birleşme ve barışma’ cesareti, bu sonucun alınmasında en büyük etken oldu."

“TANRIKULU İSABETLİ BİR TERCİHTİ”

Partinin birinci sıra adayı Tanrıkulu’nun da "son derece isabetli bir isim olduğu" değerlendirmesinde bulunan Atik, "Genel Başkanımızın bu katkısının yanında birinci sıradan gösterilen adayımız Sayın Sezgin Tanrıkulu’nun adaylığı da bizim için büyük bir avantajdı. Tanrıkulu’nun insan hakları mücadelesi, ülkeyi aşan bir etkiye sahip. Yine Tanrıkulu’nun yerinin öz çocuğu olması da seçmenin teveccühünde çok etkili oldu. Kendisi başlarken şöyle demişti: ‘Kendimi size emanet ediyorum ey halkım’ ve bu halk kendisine teslim edilen bu emanetin gereğini yaptı. İttifak partilerimiz de çok çalıştı” diye konuştu.

Halktaki değişim isteğinin de üçüncü faktör olarak etkili olduğuna dikkati çeken Atik, “Elbette halkın değişim isteği, iktidarın yoran, yıpratan, hakaret eden hoyratlığı, acı çeken yoksulun, hakkı yenen gencin, geleceğine ipotek konulan çocuğun iktidardan kurtuluş isteği de başarının bir başka tamamlayıcısı oldu” dedi.

(HABER MERKEZİ)