Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Kelekê (Yücebağ) ve Dirînê (Yetkinler) ile Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Tobînê (Köksalan) ve Helberê (Yazçiçeği) kırsal mahallelerinde 25 Haziran’da meydana gelen ve 15 kişinin hayatını kaybettiği yangınlarda on binlerce dönüm arazi küle dönerken, bine yakın hayvan da öldü. Köylülerle dayanışma ziyaretleri devam ederken, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Bingöl ve Erzurum başta olmak üzere bölge illerinden bir araya gelen çobanlar, yangının etkili olduğu 4 köyle birlikte çevresindeki 13 köyle dayanışmak için örnek bir çalışma ortaya koydu.

“Marka Koçlar Zoom Facebook İnternet Sayfası” üzerinden "Biz bize yeteriz. Bir koyun da sen bağışla" kampanyası kapsamında bir araya gelen çobanlar, kendi aralarında 350 küçükbaş hayvan toplayarak, yangından etkilenen köylere ziyaretlerde bulundu. 

‘DIŞARIYA ÇALIŞMAYA GİTMESİNLER’

Yanlarında getirdikleri hayvanları köylülere dağıtan çobanlar, ayrıca köylülere taziye ziyaretinde bulundu. Çobanlar adına konuşan Mehmet Çetin Tarı, ailelerle dayanışmak için bir çağrıda bulunduklarını ve bütün kentlerden destek aldıklarını dile getirdi.

Kampanyalarına katılımın yoğun olduğunu ve topladıkları hayvanları ailelere teslim etmek için birçok kişiyle beraber köyleri ziyaret ettiklerini ifade eden Tarı, “Kampanyamız bir süre daha devam edecek. Gelen destekleri mağdur olan ailelere teslim edeceğiz. Tamamen hayırsever insanlarımızın yardımlarıyla toplandı bunlar. Köy köy gezdik, köylüler de destek verdi. Hepsine teşekkür ediyoruz. İnsanlarımıza çağrımız ailelerimize destek vermeleri, insanlarımızla dayanışmaları. Ailelerimiz köylerinde kalmaya devam etsin, kendi işlerini yapabilsinler ki, dışarıya çalışmak için gitmek zorunda kalmasınlar” ifadelerini kullandı.

SAMAN VE ARPA DESTEĞİ TALEP ETTİLER

Çobanlardan Bahri Ay da ailelerin hayvanlarını beslemeleri için saman ve arpaya da ihtiyaç duyduğunu ve bunun için de çalışmalarını yaptıklarını söyleyerek, kamuoyuna da destek çağrısında bulundu.

Süleyman Şeyhan isimli çoban ise kampanya kapsamında kimseden para talep etmediklerini belirterek, sadece hayvan ve hayvanların ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin gönderilmesi uyarısında bulundu.

Çobanlar ardından hayvanları ailelere dağıtarak, tek tek köyleri gezdi.

Kaynak: MA