Güneydoğu Ekspres- Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 14 Mayıs'ta yapılacak genel seçimler öncesi tansiyonun yükseldiği siyaset gündemini yorumladı. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Memleket Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin HDP seçmeniyle ilgili sözlerine ilişkin konuştu.

'BU SÖZLER SEÇİMDEN SONRA ÜSTÜNE YAPIŞIP KALACAK'

Gerçek Gündem'in sorularını yanıtlayan Demirtaş, İnce'nin HDP ile ilgili "PKK'lılarla anlaşma yapmam" şeklindeki açıklaması hakkında, "Siyaset ilkeler üzerinden yapılmayınca bu tür savrulmalar normaldir. Kendisine bu sözleri yakıştıramıyorum. Muharrem Hoca çok ayıp ediyor, bu yakışıksız sözler seçimden sonra da üstüne yapışıp kalacak. Üç beş oy uğruna milyonlarca HDP’liyi aşağılamaya, incitmeye kimsenin hakkı yok" ifadesini kullandı.

'ERDOĞAN'A GÜLÜP GEÇİYORUM'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bunlar, engerekler ve çıyanlardır", "Bunlar katil, bunlar terörist" sözleri hatırlatılan Demirtaş, "Beni zerrece üzmüyor, gülüp geçiyorum. Sandıkta halk, herkesin notunu verince ne olduğunu göreceğiz. O sözler Kürtlerde daha fazla kenetlenmeye yol açar, başka da bir etki yaratmaz" dedi.

'SEÇİMİ İLK TURDA MUHALEFET KAZANIR'

Seçim tahmini konusundaki soruya "Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda muhalefet kazanır, parlamentoda da çoğunluğu alır" diye yanıt veren Demirtaş, şöyle devam etti:

"Yargıyı siyasetin baskısı, kontrolü, etkisinden çıkarmak bile ilk etapta rahatlatmaya yol açar. Sonrasında, uzun vadeli bir demokratik dönüşüm programına ihtiyaç var. Bunca yıkımın enkazı, öyle üç beş günde temizlenemez. Önce Erdoğan rejimi sandığa gömülecek sonrasında yapacak çok iş var."

(HABER MERKEZİ)