Fuat BULUT/Özel

Güneydoğu Ekspres- Alman vatandaşı olan Deniz Naki, transfer duyurusunu sosyal hesaplarından şöyle paylaştı: “Bir hayali gerçekleştirirken nerde olduğun önemli değil, kim olduğun önemlidir. Kaldığım yerden devam ediyorum futbola. Merhaba futbol, merhaba Amedim 21, merhaba SV Kürdistan takımım.”

naki1

Deniz Naki'nin spor geçmişi

Bayer Leverkusen, Rot Weiss Ahlen, St Pauli, Paderborn gibi takımlarda oynayan Deniz Naki, 2013/14 sezonunda Gençlerbirliği'ne transfer oldu.

Kobani olayları sırasında yaptığı açıklamalardan dolayı Ankara'da saldırıya uğradı. 2014'te bu takımla sözleşmesi karşılıklı feshedildi.

Temmuz 2015'de Amedspor ile sözleşme imzaladı. Sur ve Cizre'de yaşanan hendek olayları döneminde sosyal medyada yaptığı açıklamalar nedeniyle hakkında hukuki süreç başlatıldı. Deniz Naki, Ağustos ayında sezonun ilk maçı olan Mersin İdmanyurdu karşılaşması sonunda sahaya inen bir taraftarın yumruklu saldırısına uğramıştı.

naki

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), hukuki süreç devam ederken Amedspor oyuncusu Deniz Naki'ye sosyal medya hesaplarında paylaştığı mesajlarından ötürü 3 yıl 6 ay müsabakalardan men ve ve 273 bin lira para cezasına çarptırdı. Ceza, 3 yılı aşması nedeniyle, kurallar gereği "sürekli hak mahrumiyetine" dönüştürüldü. Bu kararla Deniz Naki'nin Türkiye'deki futbol hayatı sona erdi.

Genç futbolcu, son olarak bir süre önce Almanya'da otomobilinde seyir halindeyken silahlı saldırıya uğramıştı. Naki, saldırıdan sonra, sosyal medya üzerinden Türkiye'ye dönmeyeceğini açıklamıştı.

Adli bir olay nedeniyle Almanya’da 1 yıl tutuklu kalan Naki, geçtiğimiz aylarda tahliye edilmişti.