Hava kirliliğinin insan sağlığına etkileri üzerine çalışmalar yürüten 15 sağlık, çevre ve iklim örgütünün oluşturduğu Temiz Hava Hakkı Platformu (THHP) "Hava Kirliliğinin Karnesi: Kara Rapor 2022"yi yayımladı.

Rapora göre, depremden etkilenen kentlerde hava kirliliği, enkaz tozu ve ısınma için açıkta ateş yakılması gibi nedenlerle Türkiye limitlerinin 2.5, Dünya Sağlık Örgütü kılavuz değerlerinin ise 7.5 katına çıktı.

HAVASI EN KİRLİ 5 KENT AÇIKLANDI

THHP tarafından yayımlanan raporda öne çıkanlar şöyle:

DSÖ standartlarına göre Türkiye'de havası temiz kent yok.

Havası en kirli beş kent sırasıyla Batman, Iğdır, Ağrı, Şırnak ve Malatya.

Hakkari'de DSÖ standartlarına göre, partikül madde kirliliği yok denecek kadar az iken, kent kükürt dioksit açısından çok kirli bir hava soluyor.

Kanser, kalp-damar, KOAH gibi hastalıklara yol açan hava kirliliğinin ruh sağlığı ve uyku düzenini de olumsuz etkiliyor.

42 BİN KİŞİ KİRLİ HAVADAN ÖLDÜ

Kara Rapor 2022'ye göre, Türkiye genelinde 2021 yılında hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı en az 42 bin 67. Ölüm nedenleri arasında hava kirliliğinin yüzdelik payının en yüksek olduğu kentler ise Iğdır, Karaman ve Batman.

Çalışmaya göre, aynı yıl İstanbul'da 4 bin 848, Ankara'da 2 bin 853 Bursa'da 2 bin 223 ve İzmir'de bin 731 kişinin hayatını hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle kaybettiği tahmin ediliyor.

MARAŞ’TAKİ İSTASYONDAN VERİ ALINIYOR

Depremden etkilenen kentlerde hava kirliliğinin arttığını ifade eden THHP Koordinatörü Deniz Gümüşel, rapor değerlendirmesinde şöyle konuştu:

"Kahramanmaraş'ta hava kalitesi deprem sürecinden çok etkilendi. Sadece bir istasyondan veri alınabiliyor. Bölgede hava kirliliği nedeniyle ciddi bir halk sağlığı sorunu yaşandığını söylemek mümkün. Hatay ve İskenderun'da partikül madde kirliliği son 40 gündür metreküpte 200 mikrogram. Yetkililer bu konuda araştırma yapmalı ve acil önlem almalı." (HABER MERKEZİ)