HABER- Fatma TEMEL

Diyarbakır Tabip Odası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Sekreter Fırat Akengin, “Yapıların yıkılması ve molozlarının kaldırılması sırasında toplum sağlığını etkileyecek birçok sorun açığa çıkmaktadır. Yıkılmış ve yıkılması gereken binaların yaşı düşünüldüğünde birçoğunun asbestin üretim ve kullanımının yasaklandığı tarih olan 01.01.2005 öncesinde inşa edildikleri anlaşılmaktadır. Haliyle eski binaların yapımı sırasında kullanılan beton ve çimento gibi inşaat malzemesi içeriğinde asbest bulunmaktadır. Yeni binalar için ise binanın birçok bölümünde yalıtım, ısıtma ve soğutma sistemleri, izolasyon ve kaplama malzemeleri gibi asbest içeren ürün ve malzemeler bulunabilmektedir” dedi.

“RİSK DEĞERLENDİRMESİ MUTLAKA YAPILMALI”

Yaşanabilecek toplumsal sağlık sorunlarını en aza indirgeyebilmek için öncelikle asbest içeren malzemelerin yerlerinin belirlenip risk değerlendirmesinin yapılmasını isteyen Akengin, şöyle devam etti:

“Temizlik işine katılan kişiler riskler ve en iyi uygulamalar hakkında yeterince bilgilendirilmeli,

Solunabilir asbest salınımı ıslatılarak en aza indirilmeli,

Kişilerin asbest ile teması en aza indirilmeli,

Asbest içeren malzemeler diğer atık ürünlerden ayrılmalı, güvenli bir şekilde depolanmalı ve atılmadan önce uygun şekilde etiketlendiğinden emin olunmalı,

Atığın onaylanmış bir şekilde bertaraf edildiğinden emin olunmalıdır.”