Haber ve Fotoğraflar:
Mehmet Masum SÜER


Güneydoğu Ekspres- Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, 6 şubatta meydana gelen depremlerde yaşamını yitiren 600 sağlık çalışanını anmak için Diyarbakır’da düzenlenen törene katıldı.

TBB Merkez Konseyi üyeleri, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan ve yönetim kurulu üyeleri, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi EşbaşkanıŞiyarGüldiken ile sendika üyelerinin katıldığı anma töreni, aralarında doktorların da bulunduğu 89 kişinin yaşamını yitirdiği Galeria Alışveriş Merkezi’nin önünde yapıldı.

DSC09968

“KAMU OTORİTESİNİN GÖREVİNİ ÜSTLENDİK”

TBB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Fincancı, depremlerin önlenebilir olmadığını ancak ölümlerin, yaralanmaların ve yıkımların önlenebilir olduğunu söyledi. Bina yıkımlarının ve insan ölümlerinin fazla olmasından kamu ve sağlık otoritelerini sorumlu tutan Fincancı, “Depremin olduğu kentlerde kamu ve sağlık otoritesi maalesef yoktu. Kamu otoritesinin görevini üstlendik çünkü alanda çalışacak hastane, aile sağlığı merkezleri kalmamıştı” dedi.

“İLK ANDAN İTİBAREN SAHADAYIZ”

Sağlık çalışanlarının depremin ilk anından itibaren sahada olduğunu ifade eden Fincancı, devamla şöyle devam etti: "Birçok binanın yıkıldığını görüyoruz. Bu yıkımlara depremler neden olmaz. Bu, insanın bilimden yana olmaması ve kirayı insana ve hayata tercih etmesinin sonucudur. Sağlık çalışanları depremin ilk anından beri insanları tedavi etmeye ve kurtarmaya çalışıyor. Ancak hastane ve sağlık kurumlarının binaları da yıkılmıştı. Sağlık çalışanları hastalarını bu binalardan kurtarmaya çalıştı. Sadece Adıyaman'da bulunan 213 aile hekimliği binasından sadece 20'si yıkılmadı. Maalesef bu depremlerde 100'den fazla doktorumuz ve 500 kadar sağlık çalışanımız hayatını kaybetti. Depremlerde hayatını kaybeden tüm halkımızı ve sağlık çalışanlarımızı saygıyla anıyoruz."
Konuşmaların ardından Fincancı ile sağlık çalışanları, ölen arkadaşlarının anısına bir binadan kalan enkazın önüne karanfil bıraktılar.