Maraş merkezli depremlerin ardından yaşadığı şehri terk etmek zorunda kalan depremzedelerin, 14 Şubat seçimlerinde oy kullanabilmesi için ‘askıda bilet’ uygulaması başlatıldı. Kampanyanın destekçileri arasında Oy ve Ötesi, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Türkiye Tanıtım Vakfı, Türkiye Gönüllüleri, Eşitlik ve Dayanışma Derneği ve İhtiyaç Haritası yer alıyor.

‘Askıda bilet’ kampanyasının destekçilerinden SODEV Başkanı Rasim Şişman, 11 ilde meydana gelen depremlerde binlerce insanın geçici olarak şehrini terk etmek zorunda kaldığını ve bu insanların seçme hakkını kullanabilmesi için böyle bir kampanya başlattıklarını söyledi.

‘DEPREMZEDELER İÇİN YOL MASRAFI CİDDİ BİR KÜLFET’

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) depremzedelerin ikametgah değişim tarihinin çok erken açıkladığını belirten Şişman, “YSK, 17 Mart’ı son tarih olarak açıkladı. Depremin şokunu atlatamayan, sevdiklerinin yasını tutan binlerce insan seçimi düşünmedi, birçoğunun da tarihten haberi yoktu, bu nedenle kaçırdı. Evini, işini, sevdiklerini kaybeden binlerce insan oy kullanmak için yaşadığı şehre dönmek isterse ciddi masraf oluyor. Biz de kafa kafaya verdik, en azından maddi külfetine katkımız olsun dedik” diye konuştu.

'İLK GÜN 4000 BAŞVURU YAPILDI'

Ekonomik krizle birlikte askıda fatura, askıda ekmek gibi uygulamalar ortaya çıktığını, kendilerinin de bundan esinlenerek, askıda bilet kampanyasını başlattıklarını belirten Şişman, ülkedeki dayanışma pratiğinin yüksek olduğunu, buradan güç alarak yola çıktıklarının altını çizdi. Askıda bilet kampanyasının yatay bir örgütlenme olduğunu, içerisinde yer alan tüm kurumların eşit olduğunu da vurgulayan Şişman, şöyle konuştu: “Sayfanın açıldığı ilk gün askıya 4 bin bilet bırakıldı. Yani talep çok fazla. Talepleri hızlı bir şekilde değerlendirmeye almaya çalışıyoruz. Tüm yurttaşları depremzedelerin seçme hakkını korumaları için desteğe çağırıyoruz.”

www.askıdabilet.com sitesinden bilet talep edilebiliyor. Sitede, ‘bilet iste’ butonuna tıklandığında depremzedelerden bir form doldurmaları isteniyor. Platformda ayrıca bağış da yapılabiliyor. Depremzedelerin doldurduğu form da ikametin deprem bölgesinde olup olmadığını kontrol etmek için. Hızlı bir şekilde de geri dönüş sağlanıyor.

‘HATAY’I YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ’

Ailesiyle birlikte Mersin’e giden Yudum Öztürk, ilk oyunu kullanacak olan genç bir seçmen. Oyunu Hatay’da kullanabilmek için kaydını Mersin’e aldırmadı. Öztürk, askıda bilet kampanyasının çok kıymetli olduğunu, birçok depremzede gibi bu uygulamadan bilet talep edeceğini söyledi.     

Hatay’dan Mersin’e geçici gidenlerden biri de Devrim Yolcu. Yolcu da kaydını Mersin’e aldırmadı. Depremzedelerin oyunu Hatay’da kullanmasının ‘şehri sahipsiz bırakmama’ anlamı taşıdığını kaydeden Yolcu, ‘Ben birkaç tanıdığımla seçim günü araçla Hatay’a gideceğim. Kampanya, maddi olanağı olmayan birçok aile için çok önemli” dedi. (HABER MERKEZİ)

Editör: Celal KUZU