Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Ekmen, “Tanrıkulu hiç duyulmamış yeni bir iddia ileri sürmedi” diyerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Modern devletlerle birlikte idarenin tüm iş ve eylemleri yargı denetimine tabi hale gelmiştir. Bugün bir şube müdüründen, Cumhurbaşkanı’na kadar her seviyede yapılan işler ve atılan imzalar, idari yargı önüne götürülebilir. Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı gibi emniyet ve güvenlik kurumları da bu kapsamdadır. Her yıl bu kurumlar aleyhine binlerce dava açılmakta ve bir kısmı aleyhlerine sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir kurumun çok en önemli bir kurum olması o kurumun hata yapmayacağı anlamına gelmez. Sezgin bey sadece AİHM değil, Anayasa Mahkemesi tarafından da tespit edilen bir hak ihlalini ifade etti. Bu ifade ediliş canlı bağlantıda yeterince sağlıklı anlaşılmamış olabilir. Ancak bu kadar büyük bir linç girişimine dönüşmesi de doğru değil. Sonuçta hiç duyulmamış yepyeni bir iddia ileri sürülmüyor. Yargı kararı verilmiş bazı örnekler anlatılıyor. Zannediyorum sosyal medyada oluşan gürültülü ortamdan CHP’de tedirgin davrandı.”

CHP yönetiminin konuyu incelemesi halinde Tanrıkulu’nun ifadelerinin bir suç teşkil etmeyeceğinin ortaya çıkacağını ifade eden Ekmen, “Türkiye’de yükselen bir milliyetçilik hassasiyeti var. Bu insanlar konuyu bilmeden bunun bir yargı kararı olduğunu anlamadan böyle bir tepki veriyorlar. Sosyal medya bu tip tepkilerin görünürlüğünü artırıyor. 90’larda bu kurumlar hakkında sağlıklı yargılamalar yapılmadı hatta hiç yargılama yapılmadı. Bazı Anayasa Mahkemesi kararları da, AİHM tarafından yapılan tespitlerden sonra gelişti. Telaşa kapılmadan sükûnetle izlemek insanların doğru bildiğini açıklamasından çekinmemesi gerekir” diye konuştu.