ÖZEL HABER - Fuat BULUT

67 yaşındaki Mihemed Selîmê Temo’nun iki hafta önce youtube kanalından paylaşılan “Dinê” isimli klibi, tam bir milyon kez görüntülendi.

Sanatçının doğduğu yer olan Suriye’nin Amude kentine bağlı Mamirlî köyünde çekilen klipte, çerçilik yapan iki arkadaşın yolculuğu, hareketli parçadaki esprili sözlerle anlatılıyor. 

Di̇nê, Hi̇t Oldu5

Youtube’de kısa sürede 1 milyon kez görüntülenen şarkı, aynı zamanda Tiktok, Instagram ve Twitter’da da reels videosu olarak milyonlarca kez paylaşıldı.


DÜĞÜNLERİN ARANAN SANATÇISIYDI

Suriye’de 40 yıldır Kürtçe şarkılar seslendiren sanatçı Mihemed Selîmê Temo, şarkılarıyla Kürt kültürünü ve mirasını koruyor. 67 yaşındaki sanatçı, 1980 ve 1990'lı yıllarda babasıyla birlikte düğünlerde seslendirdiği şarkılarla adını duyurdu. Bir röportajında Mihemed Selîmê Temo, "Sazı (Tenbûr) öğrendikten sonra babamla düğünlere katıldım.

Di̇nê, Hi̇t Oldu3

Düğün şarkılarımın olduğu ilk kaseti Amudê'de kaydettim. Ama bugün ne yazık ki ekonomik koşullar zor olduğundan dolayı zorluk çekiyorum.

Di̇nê, Hi̇t Oldu2

Bu durumda arabam yok ve modern aletlerim de yok. Şimdiye kadar hala kendi müzik klipimi çıkaramadım. Kürt kültürünü sevenler, sanatçılar ve dengbêjler sayesinde diğer nesillere aktarılmalıdır. Bunlar kültürü aktarmanın bir parçasıdır” demişti.

Di̇nê, Hi̇t Oldu4

Muhabir: Fuat BULUT