Fuat Bulut

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı, yerel seçim çalışmalarına hazırlık kapsamında 6 ilçe başkanını görevden alırken, istifasını istediği Bismil İlçe Başkanı Veysel Yağmur’un direnciyle karşılaştı.

7 Ekim'de olağanüstü kongreye gidecek olan AK Parti’nin Diyarbakır İl Başkanlığı'nda bir süre önce görev değişiklikleri yapıldı. İlk önce Bağlar, Kayapınar, Ergani ve Yenişehir, daha sonra Lice ve Kocaköy ilçe başkanları, il teşkilatının isteği üzerine istifa etti.

YAĞMUR, İSTİFA DAVETİNİ GERİ ÇEVİRDİ

Alınan bilgiye göre AK Parti İl Koordinatörü, Genel Merkez tarafından 9 Aralık 2020 tarihinde Bismil İlçe Başkanlığı’na atanan Veysel Yağmur’un da istifasını istedi. Ancak Yağmur, bunu kabul etmedi. Bu direnç üzerine İl yönetimiyle görüşen Yağmur, göreve geldiği günden bugüne ilçede üye sayısında ve 14 Mayıs seçimlerinde başarı elde edildiğini, ayrıca belediye başkan adayı olmak istemediğini ifade ederek, kendisinin ancak Genel Merkez kararı doğrultusunda görevi bırakabileceğini söyledi.

GENEL MERKEZ HEYETİ GELİYOR

Beklenmedik bir dirençle karşılaşan İl Başkanlığı, dün bir duyuru yaparak, “05.09.2023 Salı günü saat 10.00 Bismil İlçe Başkanlığı’nda Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı heyetince Bismil İlçe Başkanlığı için temayül yoklaması yapılacaktır. Bismil İlçe Başkanlığı için başvuru yapmak isteyen adaylar, aynı gün Bismil İlçe Başkanlığı’nda başvurularını yapıp Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı heyetince mülakata alınacaktır” çağrısını yaptı.

‘MOBBİNG UYGULANDI, YÖNETİMİM İSTİFAYA ZORLANDI’

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan İlçe Başkanı Veysel Yağmur, ortada büyük bir kumpasın döndüğünü ve kendisine İl Başkanlığı tarafından mobbing uygulandığını söyledi. Ortada tüzüğe aykırı bir durumun olduğunu ifade eden Yağmur, kendi yönetiminden 9 kişinin İl Başkanlığı tarafından istifaya zorlandığını iddia ederek, “Ben istifa etmiyorum. Görevde olduğum halde 13 bin üyesi olan teşkilatımı mobbing uygulayarak Cumhurbaşkanımızın da katıldığı Malazgirt programına çağırmadılar. Bu mobbing bana değil Cumhurbaşkanımıza yapılmıştır. Bugün bu görevden alınsam dahi biz yine davamızın yanındayız. Zaten ailece 22 yıldır bu davaya hizmet ediyoruz. Benim istifa etmememin sebebi Genel Merkezimize karşı olan bir tavır değil, kişisel egolara karşı bir duruştur” dedi.