Özel Haber: Fatma Temel- Veli Baltacı

Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı M. Akif Karakaş ve derneğin Kadın Meclisi üyesi İlknur Kudret Fenerci, Diyarbakır’da belediye başkan adaylarına çağrıda bulundu. Engelli vatandaşların taleplerini dile getiren Karakaş, “Yıllardan beri ne TBMM’de ne de belediye meclislerinde istediğimiz düzeyde bir engelli temsiliyeti olmadı” dedi.

“KARAR ALMA SÜREÇLERİNDE YOKUZ”

Türkiye’de 10 milyon engelli vatandaşın olduğunu dile getiren Karakaş, mecliste temsiliyetin yetersiz olduğunu dile getirdi. Karakaş, “31 Mart 2024 yerel seçimleri yaklaştı. Engellilerin yıllardan beri en büyük taleplerinden biri karar mekanizmalarında yer almak. Tabi hangi siyasi parti olduğu bizi ilgilendirmiyor. Burada tüm siyasi partilerden beklentilerimiz şudur: Yıllardan beri ne TBMM’de ne de belediye meclislerinde istediğimiz düzeyde bir engelli temsiliyeti olmadı. Çünkü belediyeler özellikle engelli vatandaşlara yönelik birçok hizmeti yapma zorunluluğu var. Belediyelerin yapmış olduğu proje ve hizmetlerde temsiliyet yok. Bu karar ve projeler meclislerde geçiyor ama meclislerde yeteri kadar engelli vatandaşlara yönelik temsiliyet yok.”

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Engelli vatandaşların taleplerini dile getiren Karakaş, şunları söyledi: “Şuan her aday potansiyel bir belediye başkanıdır. Hangi partiden olursa olsun derneğe ziyarete gelen adaylara biz kendi çalışma taleplerimizi iletiyoruz. Belediye başkanları olmaları durumunda öncelikle beklentimiz, şehrin erişebilirliğidir. Kaldırımların erişebilir olması gerekiyor. Sesli sinyalizasyon dediğimiz karşıdan karşıya geçerken görme engelliler için sesli sinyalizasyon sisteminin düzenlenmesi gerekiyor. Şehir içindeki halk ve belediye otobüslerinin görme engelliler için sesli durak sisteminin düzenlenmesi gerekiyor. Bu sistemlerinin hepsinin düzenlenmesi gerekiyor. Tabi ki hizmetler yapıldı ama eksiklikler mevcuttur. İnsanları eğitime yönlendiren özellikle eğitimden istihdama, birçok projenin hayata geçilmesini istiyoruz.”

“KADIN ENGELLİLER EVE HAPİS”

Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şubesi Kadın Meclisi Üyesi İlknur Kudret Fenerci de, engelli kadınların evden çıkamadığını belirterek, “Karşılaştığımız zorluklar çok fazla en çokta erişebilirlik açısından fazlasıyla zorlanıyoruz. Diğer arkadaşlarımda aynı sorunu yaşıyor. Üniversite okurken bile çok zorlandım. Öğretim görevlileri bile bir görme engelli nasıl burada okur diye. Beklentilerimiz var. Kadın arkadaşlarımız olanaksızlıktan evden çıkamıyor sosyalleşemiyor. Servis ve ulaşım konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. Bunun yüzünden evden çıkmayan bir sürü engelli arkadaşlarımız var. Kadınların daha çok gelişmesi ve sosyalleşmesini istiyorum” dedi.

Muhabir: FATMA TEMEL VELİ BALTACI