Diyarbakır’da dün gece kente yakın farklı noktalarda birden fazla anız ve ekili alanda yangın çıktı. Yangınlara Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri ile İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı TOMA ekipleri müdahale etti.

Şanlıurfa Yolu üzerindeki yangına Büyükşehir Belediyesi itfaiyesine bağlı 4 itfaiye aracı ve 2 adet tanker müdahale ederken İl Emniyet Müdürlüğü’ne ait 9 Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) da destek verdi.

Diyarbakır Vali Vekili’nden Toma’lı Yangın Paylaşımı4

Yangınlar itfaiye ve TOMA’ların müdahalesiyle kontrol altına alındı. Yangında 100 dönüm tarım arazisi zarar gördü. 

VALİ VEKİLİ ÇİFTÇİ TOMA’LARIN MÜDAHALESİNİ PAYLAŞTI

Diyarbakır Vali Vekili Abdullah Çiftçi, sosyal medya platformu X üzerinden TOMA’ların yangına müdahale görüntülerini paylaşarak şu ifadelere yer verildi:

“Gece kent ormanı ve Siverek caddesi başta olmak üzere il merkezine yakın bir kaç noktada çıkan anız yangınları İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı TOMA ekiplerimizin etkili müdahalesi ile kontrol altına alındı.. TOMA ekiplerine gayreti çalışmaları için teşekkür ediyorum…”

Diyarbakır Vali Vekili’nden Toma’lı Yangın Paylaşımı3

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: GÜNDE 60 YANGINA MÜDAHALE EDİYORUZ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, sadece Haziran ayı içerisinde 1300’den fazla yangına müdahale ettiklerini açıkladı. İtfaiye Daire Başkanı Azad Yıldız, günde ortalama 60 yangına müdahale ettiklerini ifade ederek kentin ihtiyaçları kapsamında personel ve araç sayılarının yetersiz kaldığını, bu sayının arttırılması gerektiğini söyledi.

Diyarbakır Vali Vekili’nden Toma’lı Yangın Paylaşımı5

Kentin yüzölçümü gereği 510 personelin çalışması gerektiğini ancak 310 personelle hizmet ürettiklerini kaydeden Yıldız, kentin ihtiyaçları kapsamında 52 olan itfaiye aracının da en az 90 olması gerektiğini aktardı.

Kaynak: HABER MERKEZİ