ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Diyarbakır'da kurbanlıklar görücüye çıktı. Geçen yıla oranla fiyatların yüzde 50 arttığı kentte, asgari ücretli ve emekli kurban kesemiyor.

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Ay, kurbanlıkların fiyatları hakkında bilgi verdi. Ay, "Küçük başların fiyatları 10-50 bin TL arası, büyükbaşlar da 70-110 bin TL arası değişiyor. Geçen yıla oranla fiyatlar enflasyondan dolayı yüzde 50 arttı. Ama bu yıl Kurban Bayramı’na az bir süre kala Et ve Süt Kurumu'nun dışarıdan getirdiği canlı hayvan ve karkas et nedeniyle fiyatlar düşüşe geçti, ilerleyen günlerde daha da düşmesi bekleniyor" dedi.

Diyarbakır'da 7 Kişi Birleşip Kurban Kesiyor3


7 KİŞİ BİRLEŞİP KURBAN KESİYOR 

Herkesin kurban kesemediğini belirten Ay, "İnsanların kurbanlık kesebilecek maddi imkanları yok. Asgari ücretli ve emekli kurban kesemiyor. Kurban kesen çok az bir kesim var. 7 kişi birleşiyor bir kurbanlık hayvan kestiriyor. Bu yıl büyük bir durgunluk var" diye konuştu.

Diyarbakır'da 7 Kişi Birleşip Kurban Kesiyor5


HAYVANCILIK DESTEK BEKLİYOR

Dünya ve Avrupa'da hayvancılığın devletler tarafından desteklendiğine işaret eden Ay, şunları söyledi: "Avrupa ve dünyada hayvancılık devletler tarafından desteklenen bir sektör. Türkiye'de hayvancılık desteklenmese biter. Dışarıya bağımlı hale gelip, cari açık veririz. Dışarıya bağımlı olmamamız için etçiliğin, sütçülüğün ve aile işletmesinin desteklenmesi lazım. Eğe sütçülük desteklenmezse, anaç hayvanlar kesilir bu kez de ne süt olur ne de yavrusu. Bu da hayvancılığın sonu demek."

Diyarbakır'da 7 Kişi Birleşip Kurban Kesiyor4


"GAP PROJESİ 40 YILDIR BİTMİYOR"

Hayvancılık sektöründe büyük bir öneme sahip olan Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) bitmesi gerektiğini dile getiren Ay, "40 yıldır bu proje tamamlanmıyor. Elektrik kısmı neredeyse tamamlandı, sulama kısmı bir türlü bitmiyor. Bu çok önemli. Proje bittiği zaman hem yoksul insanlar ete ve süte kavuşur, hem de ülkemiz dışarıya bağımlı kalmaz" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Güneş OCAĞA