Güneş OCAĞA - Veli BALTACI -ÖZEL HABER 

Diyarbakır'da serbest piyasadan kaynaklı neredeyse her hafta ciğere zam geliyor. Bu durumdan şikayetçi olan kebapçı esnafı, gazetemiz Güneydoğu Ekspres aracılığıyla isyanlarını dile getirdiler. 

10 TL ZAM GELDİ 

Ciğer kebapçısı Erkan Kaplan, en son geçen hafta ciğere 10 TL zam geldiğini belirterek, "Bu ekonomik kriz başladıktan sonra ayda bir neredeyse ciğere zam geliyordu, fakat şu an geldiğimiz aşamada ekonomik kriz durumu daha da vahim bir hale getirdi. Artık haftada bir ciğere zam geliyor. Maalesef ki Diyarbakır'da serbest bir piyasa oluşmuş. Herkes kendi kafasına göre bir fiyat belirliyor. Biz zam yapmak istemiyoruz fakat bir diğer esnaf arkadaş yaptığında biz de yapmak zorunda kalıyoruz" dedi.

Diyarbakır'da Ciğerci De Ciğer Yiyemiyor 1

ARTIK PORSİYON DEĞİL, EKMEK ARASI TÜKETİLİYOR

Geçen yıl porsiyon ciğerin fiyatının 140 TL'den 270 TL'ye yükseldiğini belirten Kaplan, "En son bir hafta önce 10 TL zam geldi ciğere. Bir ciğerci esnafı olarak ben bile ciğer yiyemiyorum. Geçen yıla oranla ciğer tüketme oranı bayağı bir düştü Diyarbakır'da. Geçen yıl bir porsiyon ciğer 140 TL'di şu an 270 TL. Geçen sene günlük 30 kilo ciğer satabiliyorduk. Bu yıl günlük 10 kiloya düştük. Geçen yıla oranla müşteri sayımız yüzde 50'ye düştü. Zaten kimse artık çok porsiyon olarak ciğer yemiyor, genelde ekmek arası yiyorlar" dedi.

Muhabir: Güneş Ocağa & Veli BALTACI