Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır İl Örgütü, 20 Haziran akşamı Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasında Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (DEDAŞ) ihmali nedeniyle elektrik tellerinden kaynaklı çıkan ve 15 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan yangına dair, açıklama yaptı.

"ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR VAR" İDDİASI

Katliama dönüşen yangının nedeninin DEDAŞ’ın onarılmayan elektrik telleri olduğunu iddia eden DEM Parti İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, “Yangın öncesi ve bayram süreci boyunca elektriksiz ve susuz bırakılan köylüler, elektrik verilmesiyle tellerin akımı karşılayamadığını ve ahşap direklerin kıvılcım saçtıktan sonra devrilerek yangına sebebiyet verdiğini beyan etmiştir. DEDAŞ yaptığı açıklamada yangının anızdan kaynaklandığını, bölgede elektrik iletim hatlarının bulunmadığını iddia etmişse de yangın bölgelerinden paylaşılan görüntü ve videolarda yer alan ahşap elektrik direkleri DEDAŞ’ın açıklamasını çürütmüştür” diyerek, yangının çıkış nedenini açıklayan raporları hatırlattı. Yetkililerin yangının çıkış nedenine dair çelişkili açıklama yaptığını öne süren Tekin, nedenini “Bu açıklamalardaki çarpıklıkların, başta DEDAŞ olmak üzere, yaşanan ölüm ve tahribat karşısında rolü bulunanların sorumluluklarını gizlemeye dönük olduğu aşikardır” ifadelerini kullandı.

  ‘DEDAŞ’IN DENETLENMESİ GEREKİYOR’

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya ise, şunları söyledi: “Biz bu felakette gördük ki Kürt sorunu her alanda bölgemizde vardır. DEDAŞ’ın ihmali sonucu yangın çıktı. Kimdir bu DEDAŞ? DEDAŞ canı istediğinde askerlerle köy basan, elektrikleri kesen bir kurumdur. Bölgede köylülerin arazi sulamasını, çiftçilerin ürünlerin sulamasını engelleyen bir kurumdur. İş cinayetlerinin sorumlusu bir şirkettir. Bu şirket hiç denetlenmiyor. Enerji Bakanlığı’nın denetim yapmadığını biliyoruz. Yıllardır bu yangınlar çıkıyor ve köylüler zarar görüyor. Bize özelleştirme politikası adı altında bu şirketler Kürtlere, halklara düşman bir hizmet yürütüyor. Nitelikli, kaliteli, çevreye duyarlı enerji temel haktır. DEDAŞ’ın yaptığı hizmetlerin denetlenmesi gerekir. Tüm yetkililerin 15 yurttaşın ölümünde sorumluluğu vardır. Buna neden olanların hesap vermesi için her alanda mücadele edeceğiz. Batıda helikopter varken, burada 15 yurttaşımız yaşamını yitirdi. Bütün bu maddi ve manevi kayıpların tazmini gerekiyor. Bunun için önce adaletin sağlanması gerekiyor.” (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Haber Merkezi