Güneş OCAĞA/ÖZEL HABER

Diyarbakır'da pazar günü idrak edecek olan Kurban Bayramı öncesi kahvecilerde de yoğunluk yaşanıyor. Kahve satışlarında patlama olduğunu söyleyen Yasin Dağol adlı esnaf, "Şuan da kahve satışlarında patlama yaşıyoruz. Gerçekten her gelen bayram şekerlerinden önce kahveyi alıyor. Ben dibek kahvesinin kilosunu 280 TL'den, Türk kahvesini de 350 TL'den veriyorum" diye konuştu. 

Diyarbakır'da Kahve Satışında Patlama

FİYATLAR YÜKSEK, AMA İLGİ BÜYÜK

Kahve fiyatını var olan pahalılığın çok altında sattıklarını ifade eden Hüseyin Yarar, "Normalde Türk kahvesinin fiyatı 300-350 TL arası. Ama biz herkes alabilsin diye 200 TL'ye satıyoruz. Dibeği de 240 TL'den satıyoruz. İnsanların en çok aldığı kahvedir. Diyarbakır'da kahve ve lokum bayramların vazgeçilmezi. Fiyatlar yüksektir ama oluşan bir kahve kültürü var ve kimse kahve almadan buradan gitmiyor" dedi. 

Diyarbakır'da Kahve Satışında Patlama! 3

ŞEKERDEN ÖNCE KAHVE ALINIYOR 

Bir diğer esnaf Hatip Ak ise şunları söyledi: "Türk kahvesini 300 TL'den satıyorum. Dibeği de 200 TL'den. Buraya gelen hiçbir şey almasa da mutlaka kahve alıyor. Kahve satışlarımız çok iyi. Enflasyon karşısında fiyatlar yükselse de her seferinde vatandaşların vazgeçilmesi haline geldi kahve. Diyarbakır'da kahve içme kültürü oldukça yaygınlaştı. İnsanlar birbirlerinin evlerine gittiklerinde ilk önce kahve ikramıyla sohbete başlıyorlar" dedi.

Muhabir: Güneş Ocağa