HABER - İbrahim İnanç YILDIZ

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Şehit Abdulvahap Çokur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Ömer Çakar, Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) kapsamında bir klimacıda stajyer olarak çalıştırılmaktaydı. Stajyer öğrenci Çakır, iddialara göre, 21 Aralık’ta klima tesisatını döşemek için götürüldüğü Oto Galericiler Sitesi’nde, gerekli önlemler alınmadan ve yapmaması gereken ‘ağır bir işi’, iş yeri dışında yaparken dengesini kaybederek 2’inci kattan zemin kata düşüp ağır yaralanmış ve 6 gün hastanede kaldıktan sonra hayatını kaybetmiştir.”

“ÖLÜMDEN KİM SORUMLU, SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?

Akça, Tekin’e şu soruları sordu: 
“*Ömer Çakar’ın ölümü ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? 
*Ömer Çakar’ın ölümüne yol açan ihmal iddiaları doğru mudur? Ömer Çakar’ın ölümünden kim sorumludur?
*MESEM kapsamında kaç öğrenci “stajyer” olarak çalıştırılmaktadır? Bu öğrencilerin çalıştırıldığı iş kolu, yaş, cinsiyet, yaşadıkları ile göre dağılımı nedir?
*Son 5 yılda MESEM kapsamında çalıştırılan kaç öğrenci çalıştıkları sırada iş kazası geçirmişlerdir? 
*Bu öğrencilerin kaçı yaşamına engelli olarak devam etmek zorunda kalmıştır? Engelli olarak hayatına devam etmek zorunda kalan öğrencilerin çalıştırıldığı iş koluna, yaş, cinsiyet ve yaşadıkları ile göre dağılımı nedir?
*Bu öğrencilerin kaçı iş kazası sonucu hayatını kaybetmiştir? Hayatını kaybedenlerin çalıştırıldığı iş koluna, yaş, cinsiyet ve yaşadıkları ile göre dağılımı nedir?
*MESEM’leri hangi kurumlar, ne sıklıkla denetlemektedir? Denetleme sonuçları nelerdir?”
*Denetleme sonucu uygun bulunmayan kurumlar ve personelleri için nasıl bir yaptırım uygulanmaktadır? 
*Denetleme sonucu uygun bulunmayan işyerleri ve sahipleri için nasıl bir yaptırım uygulanmaktadır?

Editör: İbrahim İnanç YILDIZ