Fuat Bulut – Özel Haber

Maraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerde ağır hasar gören ve 10 ay sonra yıkılan Sur ilçesindeki binanın enkazı, yurttaşlar talep etmesine rağmen hala kaldırılmadı. Yurttaşlar, molozların kapattığı ve binaların yıkılma riskine rağmen her gün bu dar sokaktan geçmek zorunda kalıyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki İskender Paşa Mahallesi Yalıbahçe 1. Sokak'ta bulunan 5 katlı bina, Maraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerde ağır hasar gördü. Boşaltılan ve çevresinde herhangi bir önlem alınmayan bina, 7 Aralık 2023’te yıkıldı. Yıkılma sırasında binanın çevresindeki bazı yapılarda da ağır hasar meydana geldi. Daha sonra mahalleye gelen ekipler, çevrede zarar gören yapıları mühürledi.

Adsız Tasarım 2024 06 04T102115.754

“6 AY GEÇTİ, GELEN OLMADI”

Yıkımın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen ne dar sokağı kapatan molozlar ne de binanın enkazı kaldırıldı. Enkaz kaldırılmadığı gibi çevredeki ağır hasarlı binaların yıkımı da gerçekleştirilmedi.

“MOLOZLAR KALDIRILSIN, BİNALAR YIKILSIN”

Mahalle sakinleri, molozların kaldırılması ve ağır hasarlı yapıların yıkımı için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Diyarbakır İl Müdürlüğü’ne başvurduklarını, ancak bugüne kadar sonuç alamadıklarını belirterek, “Bulunduğumuz sokak çok dar ve molozlarla kapatılmış durumda. Bir yandan sokakta geçmekte zorlanıyoruz, diğer yandan çevrede ağır hasarlı olan binaların bizim ve çocuklarımızın üzerine yıkılma korkusu yaşıyoruz. Bu sokağın bir an önce temizlenmesi ve ağır hasarlı binaların yıkılmasını istiyoruz” dedi.

Muhabir: FUAT BULUT