Fatma TEMEL

Diyarbakır PTT Başmüdürlüğü binası önünde toplanan KESK ve HABER-SEN üyeleri, özlük hakları, liyakatsiz atamalar ve sürgünlere tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “HABER-SEN’li emekçilerin sesini kısmak için sürekli bizlere cezalar verilmekte, bizleri yaşadığımız yerlerden çok uzaklara sürgün ederek susturmak istemektedirler” denildi. Yazılı basın metninde ayrıca şu ifadelere yer verildi:

‘LİYAKATSIZ ATAMALAR YAŞANIYOR’

“184 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan PTT, günden güne geçmişinden uzaklaşarak yeni bir hal almaktadır. Bu yeni hal; teknolojik gelişmeler ışığında vatandaşa kaliteli hizmet sunmak değil, baskı ve angarya ile biz çalışanlara kurumu yaşanılamaz ve çalışılamaz bir duruma sokmadır.

Şüphesiz bu durumun nedeni; daha önce de defalarca dile getirdiğimiz, liyakatsiz atamalardır. Liyakati, hukuku ve ahlaki değerleri hiçe sayıp; bir memurun; sırf yandaş olduğu için, müdür, başmüdür, daire başkanı yapıldığı bir sistem beraberinde çürümüşlüğü, zulmü ve adaletsizliği getireceği gün gibi ortadayken; bu yönetim tarzında ısrar, bu kurumun geçmişine ve alın teri ile bu kurumu büyütenlerin emeğine ihanettir.

Yıllardır bu düzene karşı olan, liyakatsiz kişilerin kurumu çürümüşlüğe, adaletsizliğe götürdüğünü dile getiren biz HABER-SEN’li emekçilerin sesini kısmak için, sürekli bizlere cezalar verilmekte, bizleri yaşadığımız yerlerden çok uzaklara sürgün ederek susturmak istemektedirler. Bizlerin varlığının, kurmak istedikleri çarkın doğru işlememesine neden olacağını bildikleri için, pervasız bir şekilde bizlere saldırmaya başlamışlardır.

‘ŞUBE SEKRETERİ SÜRGÜN EDİLDİ’

Daha önceki açıklamalarımıza konu olan, MYK ve şube yöneticilerimizin, sendika tüzel kişiliğini kullanarak, Diyarbakır PTT Başmüdürü ile yaptığı görüşme, hiçbir kanunda yeri olmayan bir tarzla, idari soruşturmaya dönüştürülmüştü. Aynı zamanda, yine mevzuat dışı çalışmayı kabul etmeyen, şifai emirlerle yapılan sayı dayatmalarına karşı çıkan 10 arkadaşımıza da soruşturma açılmıştı. Geçen hafta açıklanan soruşturma sonucunda; başmüdürle yapılan görüşme dolayısıyla HABER-SEN MYK ve şube yöneticilerimize uyarı cezası verilmiş, şube sekreterimiz Mehmet Yusuf YILDIRIM ise sürgün edilmiştir. Yapılan dayatmaları kabul etmeyen, çoğu üyemiz olan 10 dağıtıcı arkadaşımıza ise kınama cezası verilmiştir.

Bildiğiniz üzere Diyarbakır PTT Başmüdürlüğü’nde yetkili sendika KESK HABER-SEN’dir. Yıllardır tüm uğraşlara rağmen yetki malum sendikaya geçmemiştir.

‘DAVAMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Özellikle PİDM’de posta gönderi sayılarındaki artışa paralel olarak personel alınması gerekirken, personel almak yerine, mevcut personelin iş yükünü arttırmayı tercih edenlerin karşısında duran ve kendisi de dağıtıcı olan şube sekreterimiz Mehmet Yusuf Yıldırım’a karşı geliştirilen sistematik yönelim başarıya ulaşmayınca, bizzat başmüdür eliyle bir toplantı sırasında; yapılmak istenen itibarsızlaştırma da arkadaşlarımızın örgütlü duruşuyla bertaraf edilmiştir. Bunu sindiremeyen PTT yönetimi, asılsız tutanaklar hazırlayarak, kukla bir müfettiş eliyle soruşturma açtırmış ve hiçbir kanuni dayanağı olmayan ithamlarla, yöneticimize cezalar vermiştir. Bununla yetinmemiş olacaklar ki, bir de sürgüne yolladılar. Ama unuttukları bir nokta var; bizlere ne ceza verirseniz verin, nereye sürerseniz sürün, haklı olduğumuz davadan vazgeçiremezsiniz. Ve unutmayın, biz geri geleceğiz, sizler de ait olmadığınız bu kurumdan gideceksiniz.”

Editör: Fuat BULUT