ÖZEL HABER - Veli BALTACI

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde 2015-2016 yıllarında yaşanan olaylar sonrası  evi yıkılan yurttaş, kendisine yeni verilen evi çocukluktan biriktirdiği antikalarla “Antika Cafe”ye dönüştürdü.

Diyarbakır’da Tarih Kokan Kafe3


Antika Kafe'nin işletmecisi Kadir Sutay ve Mehmet Kaya, çocukluktan beri hayranı oldukları eserleri bir arada toplamanın ve işletmelerine gelen insanlarla buluşturmanın sevincini yaşadıklarını söylediler.

Diyarbakır’da Tarih Kokan Kafe4

5 odalı evi antika kafeye dönüştüklerini söyleyen Sutay, “Ortağım Mehmet Kaya çocukluğundan beri antikalara meraklıydı. Pazarlara gider ve antika objeleri toplardı. Bugün de onun topladığı antikaları açtığımız kafede sergiliyoruz" dedi.

Diyarbakır’da Tarih Kokan Kafe7


“HALKIN ANTİKAYA İLGİSİ VAR”

Sutay, Antika Cafe’de bulunan payton, cezveler, havanlar, Osmanlı mühürlü kılınç ve hançerler ile aynalıkların tarihe ışık tuttuğunu söyledi. İnsanların antikaya ilgisinin olduğunu söyleyen Sutay, “Antikaya baktığımız zaman geçmişin izlerini taşıyorlar, nasıl yapıldığına dair fikrin olmuş oluyor ve neden ihtiyaç duyulduğunu merak ediyorsun.

Diyarbakır’da Tarih Kokan Kafe6

Şimdi ki dünyada her şey hazır, ama eskiden emek verilerek yapılırdı, onun için de değerli bu antikalara ilgi gösteriyorlar” diye konuştu.

Muhabir: Veli BALTACI