Fatma TEMEL – ÖZEL HABER

Son beş ayda tavuk fiyatlarındaki yüzde 200 artış, vatandaşı ve esnafı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Diyarbakırkasaplar, “Tavuğun artığını bile alamıyor insanlar. Şuan artığın kilosu 40 lira olmuş. Haftada iki-üç gün tavuk alan vatandaş bunu bire düşürdü” dedi. 

Di̇yarbakir’da Tavuk Eti̇ne Büyük Zam 3

Son beş ayda tavuk etine yüzde 200 geldi. Diyarbakır’da bir kilo tavuk eti 100 liraya yükseldi. Artık tavuk kilosu ise 40 lira. Fiyat artışlarının nedenin ihracat olduğunu söyleyen esnaflar, “Tavuk fiyatlarındaki artış ihracattan dolayı, eğer ihracat durursa tavuk fiyatlarında da yükselme olmaz ama eğer devam ederse fiyatlardaki artışta devam eder” dedi. 

BAKANLIK İHRACAT SINIRLAMASI GETİRDİ

Tavuk etine yönelik ihracat sınırlaması getiren Ticaret Bakanlığı, yılsonuna kadar aylık bazda azami 10 bin ton, toplamda ise 80 bin ton ihracat yapılacağını belirtti. 

“RAMAZAN AYINDA KİLOSU 67 TL’YDİ”

Diyarbakır Suriçi’nde kasap olan Ekrem Aras, tavuk etinin artışı ile ilgili şunları söyledi: “Tavuk etinde artış var bu son iki günde yine bir azalma oldu. Birkaç lira düştü. Ama esnaf bunu yansıtır mı yansıtmaz mı onu bilmiyorum. Şuan biz tavuk etinin kilosunu 95 liraya satıyoruz. Yere göre değişiyor. Bazı yerler 100-110 liraya veriyor. Ramazan ayında 67 liraydı tavuğun kilosu şuan 100 lira. Bu artışın sebebi dışarıya ihracat yapıldığı içindir. Biz daha da artmasını bekliyoruz. Tavuk fiyatlarındaki artış ihracattan dolayı, eğer ihracat durursa tavuk fiyatlarında da yükselme olmaz ama eğer devam ederse fiyatlardaki artışta devam eder.”

Di̇yarbakir’da Tavuk Eti̇ne Büyük Zam 2

“HALKIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

Mehmet Şen isimli başka bir esnaf ise şunları söyledi: “İnsanlar tavuk eti de almıyorlar. Alım gücü düşük. İki ayda 40 lira zam geldi. Yumurtada da yükselme var. Tavuk yükseldiğinde yumurta düşüyor. Yani ters orantıdır. Tavuğun artığını bile alamıyor insanlar. Şuan artığın kilosu 40 lira olmuş. Haftada iki-üç gün tavuk alan vatandaş bunu bire düşürdü. İnsanlar artık tavuk eti alamıyorlar. Üç kilo alan bire düşürdü.  Şuan kilosu 100 liradır. Bunun sebebi de ihracattır. Bir iki lira düşürdüler ama esnaflar bunu tezgâha yansıtmazlar.”

Muhabir: Fatma TEMEL