Zafer TÜZÜN – ÖZEL HABER


Tarihten günümüze binlerce yıldır farklı farklı medeniyetlere beşiklik eden, tarihi ve turistik mekanlarıyla, doğal güzellikleriyle ve gastronomideki ünü ile göz dolduran Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Diyarbakır’a, yerli turist akını yaşanıyor.

Diyarbakır’da Yerli Turist Yoğunluğu 4

Ülkenin çeşitli şehirlerinden gelen yerli turistler, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Diyarbakır’ın mimarisine, şehir hayatına ve kültürüne hayran kalıyor. Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de odağında olan Diyarbakır’a turistlerin ilgisi, kentte memnuniyet yarattı. Özellikle kent esnafı, “Diyarbakır’ı görmeyen, yaşamayan kalmasın” diye çağrı yapıyor.

“MUHTEŞEM BİR ŞEHİR”

Binlerce yıl çeşitli medeniyetlere beşiklik eden, İnanç ve kültür turizminin önemli merkezlerinden olan kenti, tarihi ve turistik mekanlarıyla göz dolduran kadim kent Diyarbakır’da bu hafta sonu da ziyaretçi akınına uğradı. İzmir’den gelen yerli turist kafilesinden Filiz Güleç, Diyarbakır’a ilişkin şunları dile getirdi: “Diyarbakır şehri çok muhteşem, tarihi, kültürü, insanları çok samimi, candan, alışverişi, yemekleri, konukseverliklerini her şeyi çok beğendim.” 

Diyarbakır’da Yerli Turist Yoğunluğu 4

“BİR HAFTA GELİP KALACAĞIM”

Kastamonu’dan gelen turist kafilesi içerisinde bulunan bir yerli turist de: “Bizler daha önce hiç gelmedik kadim şehre, gelince gördük Diyarbakır’ı çok beğendik, oldukça iyi ve güzel bir şehir. Tıpkı bir İstanbul gibi maşallah maşallah çok güzel. Bu turdan sonra bir daha Diyarbakır’a gelip bir hafta kalacağım” şeklinde konuştu.

“MUHAKKAK GELİNMESİ GEREKİR”

Aydın’dan Diyarbakır’ı gezmeye geldiğini belirten bir kadın turist ise şöyle konuştu: “Ülkemizin güzide güzelliklerini ve tarihi yerlerini gezmeye geldik. Diyarbakır’ın tüm güzellikleri gördük. Diyarbakır çok güzel harika bir şehir. İnsanları çok sıcakkanlı ve misafirperverler. Her yerde ikram var. İnsana bir başka canlılık geliyor. Herkesin Diyarbakır’a gelmesini tavsiye ederim. Diyarbakır muhakkak gelip görülmesi gereken tarih kokan bir şehir” dedi.

Diyarbakır’da Yerli Turist Yoğunluğu 1

“İNSANLAR SICAK KANLI”

Arkadaşlarıyla birlikte Güneydoğu illerini gezmeye geldiğini belirten bir başka yerli turist ise, “Arkadaşlarımla birlikte gezi amaçlı geldik. Diyarbakır’ı çok güzel bulduk. Diyarbakır’ın bu kadar güzel ve insanlarının sıcak kanlı olduğunu bilmiyordum, beklemiyordum. Çünkü hiç gelmemiştim. Ama gayet güzel. Ben Güneydoğu bölgesine ilk defa geldim. Herkesin buralara gelip, görmesini tavsiye ederim” diye konuştu.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ

Sur ilçesindeki esnaflar ise durumdan memnun. Turizmin canlanmasının satışlarına yansıdığını aktaran esnaflar, yerli ve yabancı turist yoğunluğunun devam edeceğini düşündüklerini belirttiler.

Muhabir: Zafer TÜZÜN