ÖZEL HABER - Fatma TEMEL / Veli BALTACI

İslam Âlemi’nde “11 Ayın Sultanı” olarak kabul edilen Ramazan ayı, 11 Mart’ta başlıyor. 10 Mart Pazar gününü 11 Mart'a bağlayan gece ilk sahura kalkılacak. Bereket ayı olarak adlandırılan Ramazan’a sayılı günler kala çarşı pazarda bu yıl hareketlilik gözlemlenmiyor. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan esnaf, geçen yıla göre halkın alım gücünün düştüğünü bunun da çarşı pazara yansıdığını dile getirdi.


“FİYATLAR GEÇEN YILA GÖRE UÇUK”

Henüz Ramazan alışverişine başlamadığını ifade eden Furkan isimli vatandaş, “Geçen seneye göre fiyatlar uçuk. Allah asgari ücretle geçinenlere yardımcı olsun. Yani hanedeki insan sayısına göre harcama oranları değişir tabi ama iftar için misafir ağırlamak biraz daha pahalıya patlar. Geçen sene iftar davetleri bayağı azdı bu sene tamammıyla kalkar diye düşünüyorum” diye konuştu.


“Tarım ülkesinden neden bir koliye muhtaç kalıyoruz?”

Fırsatçıların Ramazan ayından dolayı fiyatları yükselttiğini söyleyen Zafer isimli vatandaş, ise “Neden sadece ramazanda insanın aklına geliyor yokluk ve zorluk? Hâlbuki devamlı insanlar yokluktalar. Demin bir kanalda 479 lira ramazan kolisi reklamı gördüm. Bu rezillikten başka bir şey değil ki. Tarım ülkesinde neden bir koliye muhtaç kalıyoruz? Neden insanlarımız muhtaç olsun böyle bir şeye? Ben bu işi akıl tutulması gibi bir şey olarak görüyorum. Ramazan’da Müslüman’ım diye geçinen insanlar fiyatlarını katlıyorlar. Çözüm sosyal adaletten başka bir şey olamaz. Ülke olarak aslında hiçbir şeye ihtiyacımız yok” dedi.

Diyarbakır’da Zamlar, Ramazan Bereketini Kaçırdı2


“YILIN 12 AYI ORUÇLUYUZ”

12 ay boyunca oruçluyuz diyen Tahsin Oral isimli vatandaş, “Ramazan ayı geldi ama zaten bizim toplum senede 12 ay oruç tutuyor. Bizim niyetli olmadığımız gün yok ki toplum olarak sürekli oruç tutuyoruz. Ne masrafından bahsediyorsun ne ekonomisinden? Toplum zaten dilenci olmuş. Zaten insanlar senenin 12 ayı aç yani. Ne alışverişi? Allah herkese sabır versin” dedi. 


“Fiyatlar çok pahalı”

Semih Yıldırım isimli vatandaş da, “Ramazan orucu için daha alışveriş yapmadık ama yapacağız. Fiyatlar çok pahalı her şey çığrığından çıkmış. Eskisi gibi değil hiçbir şey berbat olmuş. Bu Ramazan Orucunun nasıl geçeceği ile ilgili hiçbir fikrim yok ama umarım iyi geçer” diye konuştu. 
Eski Ramazan’dan eser kalmadığını söyleyen 84 yaşındaki Kemal isimli vatandaş, “Ramazan orucu için alışveriş yapmadık daha iki kişiyiz. Fiyatlar arttı ama bunun sebebi fırsatçılıktır. Denetim yok. Kimse kimseyi kontrol etmiyor. Bu insanlara yazık değil mi? 84 yaşındayım eski oruçlardan eser yok insanlık bitmiş. Kimse kimseye el uzatmıyor. Vicdan lazım” dedi.

Muhabir: Fatma TEMEL / Veli BALTACI