ÖZEL HABER - Fuat BULUT

Diyarbakır’da 6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen depremlerden sonra evleri yıkılan veya hasar gören aileler için merkez Bağlar İlçesi’ne bağlı Oğlaklı Mahallesi’nde yapılan TOKİ konutları, depremzedelerden rağbet görmedi.

Diyarbakır’daki Depremzedeler4
“Asrın Felaketi” olarak nitelendirilen depremin can ve mal kaybına neden olduğu 11 kentten biri de Diyarbakır oldu. Merkez Bağlar ilçesinde 4, Yenişehir ilçesinde ise 2 bina olmak üzere yıkılan 6 binada 414 vatandaş hayatını kaybederken, 918 kişi de yaralandı. Deprem sonrası Bakanlar Kurulu kararıyla Diyarbakır ve depremden etkilenen diğer kentler “Afet Bölgesi” kapsamına alınırken, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı talimatı doğrultusunda uzman ekipler, yapılarda hasar tespit çalışması yaptı.


4 BİN HASARLI YAPI YIKILDI

“Az, Orta ve Ağır” olmak üzere üç kategoride yapılan sınıflandırmada (5500 ağır, 2800 orta hasar) 8 bin 300 yapının tehlike arz ettiği belirlendi ve 5 bin 500’ü hakkında acil yıkım kararı verildi. İhale usulü ile yıkımlar taşeron firmalar üzerinden yapıldı. Şu ana kadar köydeki tek katlı evler ve ahırlar ile birlikte 4 bine yakın yapı yıkıldı. Ekiplerin özellikle Bağlar ve Yenişehir’deki yıkım çalışmaları devam ediyor.

Diyarbakır’daki Depremzedeler5


15 BİN 862 KİŞİYE HAK SAHİPLİĞİ DOĞDU

Deprem sonrası yaşanan barınma sorununu gidermek için ilk etapta çadır kentler kuruldu, ardından burada geçici olarak kalanlar, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin arka bölümdeki araziye konteyner kente yerleştirildi. Eş zamanlı olarak Bağlar İlçesi’ne bağlı Karacadağ eteklerindeki zemini sağlam Oğlaklı Mahallesi’nde TOKİ tarafından deprem konutları inşa edilmeye başlandı.

Diyarbakır’daki Depremzedeler3


AFAD Diyarbakır İl Müdürlüğü koordinesinde 20 Şubat’ta bin 423 adet kalıcı konutun kura çekimi ve anahtar teslim töreni gerçekleşirken, törende konuşan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Diyarbakır’da ev sahibi ve kiracı 20 bin haneye bugüne kadar 795 milyon lirayı aşkın kira yardımı yapıldı. İhtiyaç sahibi 678 ailemize ise Esen Kart dağıtıldı. Depremlerden sonra Diyarbakır’ımıza 3 milyar lirayı aşkın kaynak aktarıldı. Diyarbakır'da 14 bin 273 konut, bin 6 iş yeri, 583 ahır olmak üzere toplam 15 bin 862 hak sahibimiz bulunuyor. Bin 423 konutumuzun kuralarını çekip, hak sahiplerine vereceğiz. Yine yaklaşık 6 bin konutumuzun yapımı da olanca hızıyla devam ediyor, inşallah devam edenleri de hızlıca bitirecek ve sizlere teslim edeceğiz” dedi.


MESAFE UZAK DİYE KİRAYA VERİYORLAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, TOKİ, AFAD ve diğer paydaşlar ile birlikte yürütülen çalışmalar devam ederken, kura sonucu belirlenen bin 423 konuta taşınma işlemleri de başladı. Alınan bilgiye göre şehre 20 km uzaklıkta bulunan Oğlaklı Mahallesi’ndeki yapılara taşınmak istemeyen aileler, konutlarını kiraya vermeye başladı. Emlakçılar üzerinden ilana çıkan 3+1 daireler, 5 ila 7 bin arasında kiraya veriliyor.

Muhabir: Fuat BULUT