HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Diyarbakır’da aralarında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi, Ticaret Borsası ve SİAD’ların da aralarında bulunduğu 31 kurum ve kuruluş adına çağrı yaptı.

Toplantıda ilk konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, bugüne kadar 6 kayyumla çalıştıklarını hatırlatarak “Kayyum atamaları bölge ekonomisine zarar veriyor. Kayyum ataması ihtimali bölgeye yatırım yapan yatırımcıyı ürkütüyor” dedi. Kaya’dan sonra kurumlar adına hazırlanan basın metnini Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural okudu. 31 Mart’ta yapılan seçimlerinde halk iradesinin tecelli edildiğine vurgu yapılan açıklamada, ortaya çıkan tablonun insanları, iş örgütlerinde de heyecan ve umut yarattığı vurgulandı.


“SERMAYE GÖÇÜNE NEDEN OLUYOR”

Bölgenin ekonomik kalkınması için kentteki bileşenlerin ve STK’ların tüm imkanlarını seferber ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bizler bölgemiz, kentimiz için bu denli çaba içinde iken; kendilerini gazeteci olarak tanımlayan bazı kimseler aslı astarı olmayan iddiaları kendine meslek edinmiş, tedirginlik havasını hakim kılmaya çalışmaktadır. Bölge de süregelen kayyum politikalarından kaynaklı olarak; ekonomik, sosyal, siyasal ve psikolojik olarak yüzlerce sorun ile uğraşmak yetmezmiş gibi, bu felaket tellalları da başka bir sorunumuz olmaya başlamıştır. Bu politikalar yüzünden yabancı girişimciler bölgeye temkinli yaklaşırken, yerli yatırımcılarda ise sermaye göçüne neden olmaktadır” denildi.

Di̇yarbakir’daki̇ İş Cami̇asi1


“ANDIÇ’LARA FIRSAT VERİLMESİN”

Açıklamada Yeni Şafak Gazetesi’nde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yönetici, çalışanlar ve iş insanlarına yönelik atıfta bulunularak, şöyle devam edildi: “Kendilerine rol ve misyon biçmeye çalışan bu sözde gazeteciler maksadını aşan açıklamalar ile, kendilerini devlet yetkilisi ve kolluk kuvvetlerinin yerine koymaya başlamıştır, Sivil toplum kuruluşlarımızdan iş insanlarına kadar uzanan isim listesi zikredilerek, çoğu iş insanımız töhmet altında bırakılmıştır. Ki bu iş insanlarımızın bazıları Türkiye’nin dört bir yanında siyasi parti farkı gözetmeksizin belediyelerin işlerini yapmaktadırlar. Geçmişte adına ‘Andıç’ denen iftira ve yıpratmaların ne olduğunu çok iyi bilen Yeni Şafak gazetesi, geçmiş andıçların ruhuna adeta fatiha okuturcasına kara habercilik yapmıştır. Yeni Şafak ülkemizdeki birçok kesimin geçmişte ki mağduriyetlerinde rolü olan gazetelerin yerini almıştır, bu kara habercilik örneğiyle de bu pozisyonunu perçinlemiştir. Seçim sonuçlarını içine sindiremeyen kayyumsevicilerin; gazeteci kimlik aparatı olan, bu şahısları başta yargıya ve toplum vicdanına şikayet ediyoruz.”


“BARIŞ ORTAMI ZEDELENMESİN”

Kamuoyuna açık çağrıda bulunulan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: 
“Lütfen gerçek gazetecilik yapınız. Kışkırtıcı, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı dil kullanmaktan vazgeçiniz. Barış ve huzur ortamını zedeleyecek girişimlerden vazgeçiniz. Dişimiz ve tırnağımız ile ayakta tutmaya çalıştığımız bölge ekonomisini zedelemeyiniz, Öz kaynaklarımızı ve sermayemizi ürkütmeyiniz. Demokrasiye demokratik değerlere saygınız yok ise bari bu inanç ile gittiğiniz sandıklara, yani kendinize saygı duyunuz ve vicdanınızı dinleyiniz. Bizler Diyarbakır iş insanları, iş dernekleri olarak normal rutin hukuksal prosedürlerin ilimiz ve bölgemiz için de geçerli kılınmasını istiyoruz. Kayyum mekanizmasının ortadan kaldırdığı istişare kültürünü ilimizde yeniden tesis etmek istiyoruz. Kentimize dair hafızası olmayan, kentimizin ortak aklına kulak tıkayan, kent dışından taşıma akılla kentimizi yönetecek ithal akıl/lar istemiyoruz. İş Konseyi olarak kentimizin iş insanlarına, istihdam ve üretim gücünü her risk ve zor koşullar altında sürdürme mücadelesi verenlerin yanında olduğumuzu tüm kamuoyu ve ilgililerin bilmesini istiyoruz.”


AÇIKLAMA METNİNDE ŞU İMZALAR YER ALDI

DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI
DİYARBAKIR TİCARET BORSASI
DİYARBAKIR OSB BAŞKANLIĞI
DİSİAD
DOGÜNSİFED
OSGİAD
DOGÜNKAD
D.BAKIR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ
TESDER
KARACADAĞ OSB 
DİYARBAKIR İŞ KONSEYİ
GÜNTİAD
DOSİAD
TOBB DİYARBAKIR KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU
TOBB DİYARBAKIR GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU
DİYARBAKIR OSB MÜTEŞEBBİS HEYET BAŞKANLIĞI
DTSO YÜKSEK İSTİŞARE KURULU
DİYARBAKIR MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
DİYARBAKIR ECZACILAR ODASI
DİYARBAKIR OTELCİLER DERNEĞİ
DOĞU VE G.DOĞU AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLER ÜRET. DERNEĞİ
TURSAB MEZOPOTAMYA BÖLGE TEMSİLCİSİ
YENİŞEHİR ZİRAAT ODASI - ÇUKOBİRLİK BŞK.
DİYARBAKIR GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ BŞK.
DTSO İŞ KADINLARI MECLİSİ .
DTSO MECLİS BAŞKANLIĞI
DİYARBAKIR METAL İŞLERİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
S.S. DİYARBAKIR 1. KSS YAPI KOOP.
S.S. 2. DİYARBAKIR KSS YAPI KOOP.
S.S. OTO TAMİRCİLERİ 3. KSS YAPI KOOP.
S.S. DİYARBAKIR YENİ 4. OTOTAMİRCİLERİ KSS YAPI KOOP.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI