ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

2024 yılı asgari ücret 17 bin 2 TL olarak belirlenirken, Diyarbakır'da yüksek enflasyonu fırsata çeviren ev sahipleri ise bir daireyi 21 bin TL'den kiraya veriyor. Diyarbakır'daki konut kiralarının İstanbul ve Ankara ile yarıştığını belirten Emlak İnşaat Proje Danışmanı Edip Yutan, gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuştu.

Di̇yarbakir'daki̇ Ki̇ralar Türki̇ye İle Yarişiyor3

ARTIŞLARIN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR

2019’ dan beri pandemi ile birlikte dünyanın küresel bir krizle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Yutan, "Ülkemiz dahil bütün dünya, küresel bir krizle karşı karşıya olup halen sancılarını çekmektedir. Her sektörde olduğu gibi bu kriz inşaat sektörünü de vurdu. Bu durum konut ve kiralara da yansıtılmış olup, halen artışların önüne geçilememektedir" dedi.

Di̇yarbakir'daki̇ Ki̇ralar Türki̇ye İle Yarişiyor4

EN DÜŞÜK KİRA 15 BİN TL

Diyarbakır'da en düşük konut kıtasının 15 bin TL olduğunu dile getiren Yutan, "Asgari ücretin daha yeni 17 bin olduğu dönemde, Diyarbakır'da en düşük kira 3+1 dairenin bedeli 15 bin olup konum ve lokasyona göre 20-25 bine kadar yükselmiştir. 30 yıla yakın bu piyasada olmama rağmen, son 3 yılda kiraların bu kadar fahiş fiyata attığına şahitlik ediyorum" diye konuştu.


DEPREM SONRASI ARZ VE TALEP ARTTI

Yutan, "6 Şubat Maraş merkezli depremlerden sonra hasarlı ve yıkılan binaların boşalması kira arz-talebi doğurmuş, ev almak çoğu insana pahalı geldiğinden dolayı artık bir mülk sahibi olmak mümkün değil. Vatandaşlar mecburiyetten kiralama yönetimi seçiyor. Ama orda da mağduriyet yaşıyor" dedi.

Di̇yarbakir'daki̇ Ki̇ralar Türki̇ye İle Yarişiyor2

“YANLIŞ EKONOMİ KİRA ARTIŞ SEBEBİ”

Yanlış ekonomi politikaları ve yüksek enflasyonun bu duruma sebebiyet verdiğini dile getiren Yutan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Emlak sektörü dahil, bütün sektörlerin en başlı ve birinci ana kaynağı ve sorumlusudur. Yıllık kira artışının yüzde 25 olması da maalesef ki denetimsizlik ve caydırıcılık cezai işlemi olmadığından hiç bir şeyi değiştirmemiştir. Asgari ücrete yüzde 49 zam yapılmasına rağmen, kira artışlar yüzde 200-300 civarında zamlanmıştır.

Ve sonrası yaşanan kavgalar ve mahkemelerden dolayı arabuluculuk dosyaları bugün yığınla devam etmektedir. Çözümler elbette ki olacaktır. Ama tutarlı ve geçerli cezai işlemler olsa bile bu yüksek enflasyonda ister istemez sorunlar tam olarak çözülemez. Yaz aylarında yaşanacak tayınlarla birlikte tekrardan artışlar ve sorunlar devam edecektir. Sorunlar kişilerle ilgili değildir, çözmesi gereken merci ve mevkiler bellidir."

VATANDAŞ NE YAPABİLİR?

Yutan sorunların nasıl çözülmesiyle ilgili de şu bilgileri verdi: "Fahiş fiyatla evini kiraya vereni şikayet etmekle sonuç alınmazsa bunu yargıya taşımak gerekir. Bunun için elinizde yazılı belge delil olmalı. Whatsapp yazışmaları da delildir. Bununla adli yardım yoluyla harçsız dava açabilirsiniz. Bilinçli yurttaş hakkını arayan yurttaştır. Fahiş kira ile mücadele etmek için hem devlete hem de bireye sorumluluk düşmektedir."

Editör: Ali Çekdar KORKMA