ÖZE HABER-Güneş OCAĞA-Zafer TÜZÜN

Piyasada kilosu 650-750 TL arası olan fıstığa yüzde 70-80 arası yapılan fahiş zamla beraber fiyatı bin 100 ile bin 300 TL'ye çıktı. Fahiş zamların devam etmesi durumunda fıstık krizi Diyarbakır'daki tatlı sektörünü büyük vuracak.

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan tatlı ve pasta üreticisi Nurettin Kaya, zammın en büyük nedeninin ise fıstıkta yapılan stokçuluk olduğuna işaret etti.

Diyarbakır'daki Tatlıcılar Kepenk Indirecek 2

DİYARBAKIR'DAKİ TATLICILAR KRİZDE

Fıstıkta yaşanan fahiş fiyat nedeniyle Diyarbakır'daki tatlıcıların şuan büyük bir krizin içine girdiğini belirten Kaya, şunları söyledi:

"650-750 TL arası olan fıstığın kilo fiyatı son bir ayda yapılan yüzde 80 zamla beraber bin 100 ile bin 300 TL arası yükseldi. Maalesef ki fıstık zamlarının bu şekilde devam etmesi halinde bin 100 TL olan bir tepsi fıstıklı kadayıf ve baklava 2 bin TL'ye kadar çıkacak. Eğer bu zamlardan geri adım atılmazsa gelen fiyat bindisiyle aynı oranda bizler de zam yapmak zorunda kalacağız" dedi.

ZAMLARIN EN BÜYÜK NEDİNİ STOKÇULAR

Fıstık fiyatındaki zamların en büyük nedeninin stokçuluk olduğunu vurgulayan Kaya, "Türkiye'de fıstığın ana vatanı Antep ve Urfa'dır. Yeni ürün mahsulü bir aya kadar tarladan kaldırılacak. Kulağımıza gelen bilgilere göre, bazı şahıs ve firmalar mahsul henüz tarladan kaldırılmadan stoklamak için hazırlık içindeler. Ve bu şahısların elinde zaten geçmiş yıllara ait stoklanmış fıstıklar var. Öncelikle Diyarbakır'daki STK'ların bu durum karşısında harekete geçmesi gerekiyor. Buradan Tarım Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'na da sesleniyorum, lütfen bu stokçuların önüne geçsinler. Bu stokçular piyasaya darbe vuruyor" ifadesinde bulundu

Diyarbakır'daki Tatlıcılar Kepenk Indirecek 3

"VATANDAŞIN TATLI BAYRAMI ZEHİR OLACAK"

Bayramı görmeden kepenk indireceklerini kaydeden Kaya, şunları söyledi: "Bayrama son bir ay kaldı. Tatlının hammaddesi olan fıstığa yapılan zamlar nedeniyle kepenk indireceğiz neredeyse. Ya elimizdeki fıstık ürününü stokta tutacağız ki tutarsak kar edeceğiz, ya da üretime büyük bir zam yaparak ürünlerimizi satışa çıkarırız. Bu da satışlarımızı etkiler, Kurban Bayramı'nı görmeden kepenk indireceğiz. Maalesef ki vatandaşların tatlı bayramını da zehir edecekler."

Muhabir: Zafer TÜZÜN & Güneş OCAĞA