FUAT BULUT - ÖZEL HABER


Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nden başlayıp Mardin’in Mazıdağı İlçesi’ne yayılan yangın faciasında vefat edenlerin sayısı 15’e yükseldi. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’deki hastanelerde tedavi gören hastaların sayısı ise 30’un üzerinde. İçlerinde entübe edilenler de var. Bu nedenle sayının daha da artmasından endişe ediliyor. 


Kamuoyu yangının çıkış sebebinin netleşmesini beklerken, konu siyasi arenaya çekilerek, “Hangi yetkili saat kaçta oraya geldi”, “Geldi hiçbir şey yapmadı” söylemlerle ana hedeften uzaklaşılıyor. 


Diyarbakır’dan Türkiye ve dünya gündemine taşınan olayla ilgili son kararı bilirkişi heyeti verecek. Araştırmalarda, yörede oturan ve yangına şahitlik edenler, sorumluluğu bulunduğu iddia edilen kurum/lar dinlenecek. 


ÇARPICI İDDİALAR


Taziyelerde veya mikrofonlar uzatıldığında söylenen çok çarpıcı iddialar var. Bunlardan en önemlisi, yangın çıkmadan önce uzun bir süredir elektrik kesintinin olması. Bunu Dicle Elektrik de kabul ediyor. Çınar’da ve Mazıdağı’nın bazı bölgelerinde yangın çıkmadan önce uzun süre elektrik verilmemiş, enerji akımı saat 22.00 sıralarında bırakılmış, 15 dakika sonra da yangın çıkmış. 


Mikrofonlara konuşan mağdur bir kadın, elektriğin saatlerdir olmaması nedeniyle herkesin aynı anda enerjiye yüklenmesinin nakil hatlarında kıvılcımlara neden olmuş olabileceğini anlatıyor. 
Bu bir ihtimal, hatta güçlü bir ihtimal. Ancak o bölgede gerçekten anız yakan kimse olmuş mu? Bunun da yangının büyümesinde etkisi var mı? Soruşturma sonucunu bekleyip, göreceğiz.

Muhabir: Fuat BULUT