Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde ve kırsal ilçelerde sivrisinek ve karasinek gibi haşere popülasyonlarını kontrol altında tutmak amacıyla ilaçlama seferberliğini sürdürüyor.

‘11 araçla ilaçlama yapılıyor’

İlaçlama ile haşerelerden bulaşabilecek sıtma, tifo, kolera gibi hastalıkların önlenmesi amaçlanıyor. Ekipler, merkez ilçelerde olduğu gibi kırsal ilçelerde de ilaçlama çalışmalarına başladı. Lice’de 6, Kulp’ta 5 olmak üzere 11 araçla ilaçlama yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Bakan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni kullanılan çevre dostu ilaçların insan sağlığına zarar vermediğini vurgulayarak, ilaçlama çalışmalarının kent merkezinde önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Bakan, “Yeni aldığımız ilaçlar, hedef dışı canlılara zarar vermeyen, toksikolojik ve eko-toksikolojik özelliklere sahip, uluslararası standartlara uygun ilaçlardır. Bu ilaçlarla ciddiyet ve kararlılıkla ilaçlama çalışmalarımıza devam ettik. Kent merkezinde ciddi bir ilerleme kaydettik. Aynı kararlılıkla kırsal ilçe ve köylerde de toplu araçlarla ilaçlamaya başladık. İlk gün Lice ve köyleri için 6 araç, Kulp merkez ve köyleri için ise 5 araçla ilaçlamaya start verdik. Kalan ilçe ve köylerde de aynı ciddiyet ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam ederek, Diyarbakır il sınırının tümünde bu seferberlik ruhuyla ilaçlama çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ