Güneş OCAĞA -ÖZEL HABER 

Süryani asıllı Diyarbakırlı ünlü ses sanatçısı Bedri Ayseli'nin merkez Suriçi'ndeki Hançepek Mahallesi'nde kendi adını taşıyacak kültür evi açılıyor. 

Diyarbakır’ın Tanınmış Sanatçısı Adına Kültür Evi 3

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e özel açıklamada bulunan Bedri Ayseli, restorasyon çalışmaları yapılan tarihi evin Kurban Bayramı'nda kültür evi olarak faaliyete geçeceğini söyledi.

HANÇEPEK’TE BÜYÜDÜ

Hançepek Mahallesi'nde doğup büyüdüğünü belirten Ayseli, "İlk ve orta öğrenimimi Diyarbakır'da tamamladım. Ardından üniversite yıllarımı İstanbul'da geçirdim. Diyarbakır'da saz çalmayı daha önce öğrenmiştim. Bu güzel duyguyu daha ileriyi ileriye taşımak için İstanbul'daki Fatih Halk Evi'nde nota dersleri aldım. TRT'ye girdim burada söylediğim bir türkü ile ismimi duyurdum. Ve ardından herkes Bedri Ayseli tanımaya başladı. Ama hiçbir zaman Bedri Diyarbakır'dan kopmadı, kopmak istemedi" dedi.

Diyarbakır’ın Tanınmış Sanatçısı Adına Kültür Evi 2

AÇILIŞ KURBAN BAYRAMI’NDA

Ardından bir kültür evi bırakmak istediğini dile getiren Ayseli, şöyle devam etti: "Şu kısacık ömrümden sonra göçüp gideceğim. Dedik bari arkamızda güzel bir hatıra bırakalım. Adımın verildiği bir cadde var zaten Kayapınar’da. Ama istedik ki, bir kültür müzesi de olsun. Ve bu tarihi evi alıp restore ettik. Açılışını Kurban Bayramı'nda yapacağız. İsmi de Bedri Ayseli Kültür Evi olacak. Yalnız Bedri Ayseli'nin evi olmasın dedik, herkesin evi olsun. Herkesi burada ağırlayacağız, burası müze ve kültür evi olacak.”

Muhabir: Güneş Ocağa