ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN

Diyarbakır Merkez Suriçi'ndeki Cami Kebir Mahallesi'nde bulunan 150 metrekare dükkan, içinde bulundurduğu tarihi eserlerle adeta müzelere taş çıkarıyor.

65 yaşındaki Fadıl Şahin, 25 yıldır Diyarbakır ve bölgenin kültürünü yaşatmak için kente ve bölgeye ait tarihi eserler, objeler ve kıyafetleri sergiliyor.

Diyarbakır'ın Tarihi Bu Dükkanda6

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Şahin, kendi dükkanında bulundurduğu eserlerin Diyarbakır'daki hiç bir müzede olmadığını belirtti. 

Diyarbakır'ın Tarihi Bu Dükkanda5

150 YILLIK ELBİSE VAR 

Tarihin sergilendiği dükkanda var olan eserlerin hiç bir yerde olmadığına işaret eden Şahin, "Benim dükkanımda hem eser sayıları çok, hem de hiç bir yerde olmayan tarihi objeler var. Kentteki müzelerde olmayan eserler burada var. 150 yıllık elbise, 200 yıllık kilim, antika olan gazlı lambalar, vazo, ütü, radyo gibi birçok eser var. Dönem dönem bölge kentlerine, gidip tarihi eserleri topluyorum. Burası şuan büyük bir hafıza" dedi.

Diyarbakır'ın Tarihi Bu Dükkanda7

BÖLGENİN TARİHİ BURADA 

Tek amacının Diyarbakır ve bölge kültürünü yaşatmak olduğunu kaydeden Şahin, şunları söyledi: 

"Tek amacım bizim kültürümüze ait eserleri dünyaya tanıtmak. Genelde yabancılar buraya geliyor. Gelen Avrupalılar gördükleri manzara karşısında hayran kalıyorlar." 

Diyarbakır'ın Tarihi Bu Dükkanda8

YETKİLİLERE SESLENDİ 

Eserlerini daha görünür bir şekilde sergilemek için de yetkililere seslenen Şahin, "Kentteki yetkililerden daha iyi bir yer talep ediyorum. Kentte bulunan müzelerde bile bu kadar eser yok. Eserlerimi daha görünür bir yerde sergilemek için yer daha iyi bir yer istiyorum" dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN