ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Beritan KAYA

Diyarbakırlı Ela Baysungur, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 21 Nisan tarihinde düzenlenen 2024 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'nda 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. 

Merkez Kayapınar İlçesi'nde bulunan Borsa İstanbul Hatat Hamid Aytaç Ortaokulu'nun 5. sınıf öğrencisi olan 10 yaşındaki Baysungur, "Bursluluk sınavı için çok çalıştım. Günde 250-500 soru çözüyordum. Bu süreçte annem ve öğretmenlerim bana çok destek oldular. Onlara çok teşekkür ediyorum" dedi. 

Diyarbakırlı Ela Türkiye Birincisi Oldu3

"Günde 500 soru çözüyordum"

Çok çalıştığı için sınavı kazanacağından emin olduğunu belirten Baysungur, "Benim hedefim 500 tam puandı. Sınav sonuçları açıklandığında çok heyecanlıydım. Tabi kazanacağımı biliyordum, sadece kodlamalarda hata yapmış mıydım onu merak ediyordum. Ve gördüm ki tüm soruları doğru işaretlemişim. Zaten sınav esnasında da bir kaç kez işaretledim soruları kontrol etmiştim. Emeklerimi karşılığını aldım, bundan dolayı da çok mutluyum" diye konuştu.

"Mesleki hedefi beyin cerrahı olmak"

İlerideki mesleki hedefinin beyin cerrahisi olmak olduğunu söyleyen Baysungur, şunları söyledi: "Buradan tüm öğrencilere sesleniyorum, başarılı olmanın yolu çok çalışmaktan geçer. Önünüze hedef koyun ve çok çalışın. Zamanı iyi değerlendirmek, her zaman başarılı olmak demektir."

Diyarbakırlı Ela Türkiye Birincisi Oldu4


"Spor ve müzik beni başarılı yaptı"

Başarılı performansı üzerinde keman çalmak ve okuldaki sportif aktivitelere katılmak olduğunu da kaydeden Baysungur, "Keman kursuna gidiyorum. Derslere verdiğim aralarda keman çalıyordum. Okulda da voleybol grubundayım. Müzik ve spor beni olumlu yönde etkiledi ve başarılı olmamı sağladı" dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Beritan KAYA