Kadına yönelik şiddet sadece 25 Kasım’da değil neredeyse her gün ülkenin gündeminde yerini alıyor. şiddet, toplumsal bir sağlık sorunu ve insan hakları ihlali olarak günümüzde sıklıkla tartışılan konuların başında geliyor. Mezopotamya Haber Ajansı, yasal mekanizmalar uygulanmadığı için büyüyen şiddet sarmalığını Diyarbakırlı erkeklere sordu.

NEDEN TOPLUMSAL KODLAR?

55 yaşındaki Salih Kalır, “Öncesinde kadın kendini tanımadığı için sürekli baskı altında yaşadı. Sürekli eksiklik kadında görüldü ve şiddet uygulandı. Ancak kadınlar kendilerini tanıdıkça boyun eğmemeye ve şiddeti kabul etmemeye başladı. Kadınla erkek arasında bir fark yoktur. Çözüm, kadınların mücadelesinde. Çünkü toplumu büyüten kadındır” ifadelerini kullandı.

 ‘ERKEKLERİN EĞİTİLMESİ GEREKİR’

Remzi adlı yurttaş, “Ben dahil tüm erkekler, kadını çok farklı görüyoruz. Oysa tarihe bakıldığında kadınla erkek eşit haklara sahiptir. Nasıl ki erkeğin özgürlüğü varsa kadının da özgür olma hakkı vardır. Sorunun çözümü için erkeklerin daha çok okuyup, kendini eğitmesi ve kadını anlaması gerekiyor. Her gün bir kadının erkek tarafından katledildiği bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye, İran rejimine doğru ilerliyor” dedi.

 ‘NEDEN RAHATSIZLIK DUYULUYOR’

 Babasının 1972 yıllında ikinci evliliğini yaptığında annesiyle dedesinin evine yerleştiklerini dile getiren Mehmet Erdem, kadınların dinler tarihi öncesi toplumun öncüsü olduğunu söyledi. Erdem, “Erkekler bunu görmek istemiyor. Kobanê’de, Şengal’de direnen kadınlar oldu. Buradaki oluşumu kadınlar yaptı. Her zaman mücadele eden kadınlar hedef alındı. Kadınların başörtüsüz olması neden bu kadar rahatsızlık yaratıyor erkekte. Oysa 4 büyük kutsal kitabı okudum ve hiçbirinde kadının açık veya kapalı olmasına değinilmiyor. Bugün kadınlar önde olduğu kadar erkekler önde değil. Öncelikle erkek zihniyetinin değişmesi gerekiyor. Erkek iktidarını kaybetmek istemediğin için kadına şiddet uyguluyor” diye belirtti.

 ‘İNANÇSIZLIK VAR’

 Kadını ikinci sınıf insan olarak görmenin yanlış olduğunu belirten Ahmet Bilinmez, kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olduğunu vurguladı.

 İbrahim Gözetici adlı yurttaş da, şunları belirtti: “Tüm sorunların kaynağını kadında bulmak yanlıştır. Kadınla erkek eşittir. Birbirlerine destek olmaları gerekir. Adaletsiz bir dünyadayız.”