ÖZEL HABER - Fatma TEMEL

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Diyarbakır’da da yüzlerce kadın, İstasyon Meydanı’nda “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” mitinginde bir araya geldi. Ortak slogan, “Jin, jîyan, azadî”ydi. DEM Parti milletvekilleri, belediye kadın eş başkan adayları, Barış Anneleri, Tevgera Jinên Azad (TJA), Rosa Kadın Derneği, Cumartesi Anneleri, STK ve bazı siyasi partilerin kadın temsilcileri katıldı. Yöresel kıyafetleri ile dikkat çeken kadınlar, kadın cinayetleri, baskı, şiddet, eşitlik, özgürlük, İstanbul Sözleşmesi gibi sorun ve taleplerini pankart ve sloganlarla dile getirdi.


Gazetemiz Ekspres’e konuşan kadınlar, “Bizler sadece bir gün üzerinden değil yılın 365 günü alandayız. Bizden çalınanı, alınanın mücadelesini yürütmeye devam ediyoruz” dedi.

Diyarbakırlı Kadınlardan Ortak Mücadele Mesajı5


“SESİMİZİ DAHA DA GÜRLEŞTİRELİM”

Kayapınar Belediyesi Eş Başkan Adayı Berivan Gülşer Sincar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin şunları söyledi: “Bir haftadır 8 Mart’a ilişkin çok güzel etkinlikler yaptık. Kadınlarla bir araya geldik. 8 Mart için direnen, mücadele eden tüm dünya kadınlarının ortak günüdür. Hep yok sayılan, varlığı inkâr edilen kadın gerçekliği ve hakikatini açığa çıkardığımız dönemler ve en büyük buluşmaların yaşandığı günler olarak kendini gösteriyor. Biz Amedli kadınlar olarak haftalardır sahadayız ve mücadelemizi, emeğimizi, duygularımızı haykırdığımız renklerimizle bir araya geldiğimiz aynı zamanda coşkumuzu paylaştığımız bir gün oluyor.

Diyarbakırlı Kadınlardan Ortak Mücadele Mesajı4

Bizler sadece bir gün üzerinden değil yılın 365 günü alandayız. Bizden çalınanın, alınanın mücadelesini yürütmeye devam ediyoruz. Böylesi günlerde bizler için çok daha anlamlı. Erişebildiğimiz erişmediğimiz tüm kadınlar açısından da bugünün anlamı ebetteki çok yüksek. Buradan kadınlara tekrardan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bizler mücadelemizi bize karşı geliştirilen soykırım politikalarına karşı emeğimize karşı, mücadelemizin gasp edilmesine karşı sesimizi sesimize katıp daha da gürleştirelim.”

Diyarbakırlı Kadınlardan Ortak Mücadele Mesajı3

Mitinge katılanlardan Esma Göçtürk ise, “Kadınlar özgür oldun istiyorum. Barış gelsin güzellikler olsun istiyorum. Kadınlar daha serbest olsun. Kadınlar ölmesin, öldürülmesin” dedi. 

“KADINLAR KENDİLERİNİ MUTFAĞA HAPSETMESİN”

Kadınlara seslenen Zekiye Yılmaz isimli vatandaş, “Cezaevindeki, emekçi olan bütün kadınların kadınlar gününü kutluyorum. Kadınlara bir çağrım var. Ayağa kalksınlar, kendilerini tanısınlar. Haklarını istediler kadınlar yıllar önce fabrikalarda yakılıp öldürüldüler. Ne yazık ki şimdi teknolojinin bu kadar gelişmesi, olanakların bu kadar artmasına rağmen kadınlar hala kendilerini mutfağa hapsetmesinler. Bunu yapan kadınlara kızıyorum. Kadınlar ayağa kalksın, mücadele etsin, bir araya gelsin. Bütün emekçi kadınları selamlıyorum” diye konuştu.

Diyarbakırlı Kadınlardan Ortak Mücadele Mesajı6


Elida Zeri ise şunları söyledi: “Direnen, özgürlüğü için mücadele eden bütün kadınların direnişlerini ve mücadelelerini selamlıyorum. Kadınlar gününü kutluyorum. Dilerim ki, kadınların özgürce konuşabildiği, karanlıktan korkmadan yürüyebildikleri, devletsiz, patronsuz bir dünya diliyorum.”

Kemail isimli kadın da, “Haksızlığa karşı, zulme karşı direnen bütün kadınları selamlıyorum. Kadınlar için özgürlük istiyorum. Kadınlar daha başarılı olsun. Mecliste daha fazla olsun. Daha fazla söz hakkı kazansın istiyorum. Bütün kadınların gününü kutluyorum” dedi.

Muhabir: Fatma TEMEL