2016 yılında hizmete açılan 5 milyon yolcu kapasiteli Diyarbakır Havalimanı, uçak sefer sayısının yetersizliği dolayısıyla yüzde 40 kapasiteyle hizmet sunuyor. Bu nedenle özellikle bayram, sömestr ve yaz tatillerinde büyük sıkıntı yaşanıyor. Bu durum, şehrin turizm ve ticaret başta olmak üzere çeşitli sektörleri olumsuz etkiliyor.


BAYRAM ÖNCESİ YER BULUNAMIYOR

Geçmiş yıllarda uçaklarda yaşanan yer sıkıntısı bu yıl Ramazan Bayramı öncesi de tekrar yaşanıyor. İstanbul’dan Diyarbakır’a gelmek isteyenler, yoğun talebi dolayısıyla 4-10 Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul’dan Diyarbakır’a yapılacak uçak seferlerinde Business Class dışında yer bulamıyor. Bu durum yaşanan ekonomik koşullarda Diyarbakır’daki yakınlarının yanında bayramı geçirmek isteyen öğrenci veya dar gelirli aileleri kara kara düşündürüyor.


EK SEFER TALEBİ

Sıkıntını giderilmesi için THY başta olmak üzere uçak firmalarından İstanbul-Diyarbakır uçuşlarına ek seferler konulmasını talep ettiler. Nisan ayı itibariyle bölgede turizm hareketliğinin başladığını anımsatan turizm sektör temsilcileri, ''Yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli havalimanımız 2 milyon yolcuya hizmet sunuyor. 3 milyon yolcu kapasitemizi uçak seferleri olmadığı için kullanılmıyor. Yetkililerden acilen Diyarbakır'a yapılan uçuş sefer sayılarını artırmalarını bekliyoruz'' dediler.

Kaynak: HABER MERKEZİ