Fatma Temel - Veli Baltacı/Özel - Haber

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres, Diyarbakır’da sokaklarında vatandaşlara İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını sordu. Güçlü olanın güçsüzü ezdiğini söyleyen Hekim isimli vatandaş, “Kimin sopası varsa o haksızdır. Bu savaşta Amerika’nın İsrail’in sopası var. Kaç yıldır bu zulüm var. Bugün başlamamış. Herkes kendi adamına sahip çıkıyor. Kendi gücünü kullanıyor adam. Filistin’in ne silahı var. Ne bir şeyi var. Günahtır” dedi.

‘İSRAİL HALK DÜŞMANIDIR’

İsrail’in Müslüman düşmanı olduğunu söyleyen bir vatandaş ise, “İsrail evvelden beri zalim oğlu zalimdir. Onların yok olması için az bir süre kalmış. İsrail ezelden beri Müslüman düşmanıdır. Halk düşmanıdır. Bütün dünya kölemizdir diyor. Onların dayısı Amerika’dır, İngiliz’dir. İnşallah hak gelir” diye konuştu.

‘HAKSIZLIĞI KABUL ETMİYORUZ’

Dünyanın her yerinde savaşa ve zulme karşı olduğunu söyleyen Ercan Kaya adlı vatandaş ise şunları ifade etti: “Yapılan bir haksızlıksa hiç kimse kabul etmez. Değil İsrail ve Filistin, hangi ülkede mazlum bir halka zulüm edilirse kimse kabul etmez. Bunu biz de kabul etmiyoruz. Müslüman olarak tasvip etmediğimiz bir şeydir. Bu konuda devletin pasif davranması da Diyarbakır halkı olarak hepimizi üzüyor. Söyleyeceklerim bunlardır. Allah oradaki Müslümanların yardımcısı olsun.”

Müslümanların her yerde haksızlığa uğradığını söyleyen Hüseyin Akın da, “Müslümanların kanı çok ucuz. Keşke pahalı olsaydı Avrupalılar gibi. İnşallah hal olur. Barış gelir. Amerika ve Avrupa’nın tutumunu yanlış buluyorum. İsrail’in baskısı devam ettikçe bu sorun çözülmez” diye konuştu.

‘Savaş çok kötüdür. Gözyaşının dili rengi yoktur’

Cemile isimli vatandaş da Müslüman ülkelerinin birleşmesi gerektiğini belirterek, “Müslüman ülkesi olarak tepkisiz kalıyoruz. Orda çocuklar ölürken Müslümanların bu kadar sessiz kalması gerekiyor mu? Müslümanların ayaklanması gerekiyor. Bütün Müslüman ülkelerin ayaklanması gerekiyor. Çocuklar ölürken bu dava hepimizin davası olması gerekiyor. Buna bu kadar sessiz kalmamamız lazım. İsrail küçük bir yer herkes karşı çıkarsa kendi kabuklarına çekilirler. Orası sadece İsrail’in değil. Olmadı, olmayacak” dedi.

‘BARIŞIN ZAYIF İHTİMALİ KAZANILMIŞ SAVAŞTAN İYİDİR’

İsrail ve Filistin kadar Kürt meselesinin de çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Mecit Turgay adlı vatandaş, “Savaş çok kötüdür. Gözyaşının dili rengi yoktur. Küçücük çocuklar ölmüş. Dünyayı yönetenler, özellikle ABD, Türkiye ve diğerleri biraz halkları düşünsün. Kadınları, çocukları düşünsün. İnsanları düşünsün. Barışın zayıf ihtimali bile kazanılmış savaştan daha iyidir. Onun için İsrail-Filistin 60 yıldır savaşıyor. Herkes birbirinin haklarına saygılı olsun, birbirlerini tanısın. Nasıl İsrail-Filistin savaşı varsa 50 yıldır Kürt-Türk sorunu da vardır. Onun için hem İsrail-Filistin hem de Kürt-Türk barışı olsun. Kürt-Türk barışın da sağlamalıyız. Her yerde barış olsun. Tekrar çözüm süreci her yerde başlasın” dedi.

Suriye’deki savaşın da zulüm olduğunu söyleyen Mehmet isimli vatandaş, “Acı var, savaş var evet. Görüyorsunuz ama diğer tarafta da acı var. Rojava’dakileri de unutmayalım. Düşüncem budur” diye konuştu.