23 yaşındaki Mohsen Şekarî idam edildi

16 Eylül'de Jîna Emînî'nin Tahran'da polis tarafından öldürülmesi ardından başlayan eylem ve protestolar devam ediyor. Rejim güçlerinin saldırıları da her geçen gün artıyor. Eylemlere katıldıkları için rejim güçleri tarafından sokak ortasında öldürülen ve yaralanan vatandaşların yanı sıra şimdiye kadar 18 bini aşkın kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor. Gözaltına alınan kimi yurttaşlar, hızlı yargılamaların ardından idama mahkum ediliyor ve idam cezaları hemen infaz ediliyor. Yaklaşık iki buçuk aylık tutukluluğun ardından bu sabah 23 yaşındaki Mohsen Şekarî isimli bir gencin idam edildiği açıklandı.

 POLİSİ YARALADIĞI GEREKÇESİYLE GÖZALTINA ALINDI

 İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı'nda (IRNA) yer alan habere göre, 25 Eylül’de Tahran'ın Setar Xan Bölgesi'nde yaşanan protestolar sırasında bir polis (Besic) memuru sol kolundan aldığı bıçak darbesiyle yaralandı. Hemen ardından eylemlere katıldığı gerekçesiyle 23 yaşındaki Mohsen Şekarî isimli bir genç gözaltına alındı.

  Yapılan hızlı yargılamanın ardından Tahran Devrim Mahkemesi, Mohsen Şekarî'nin, "Öldürmek ve terör yaratmak kastıyla insanları hürriyet ve güvenlikten yoksun bıraktığını, bir güvenlik görevlisini (Besic) görevini yaparken soğuk silahla (pala) kasten yaraladığını ve engellediğini" ileri sürerek idama mahkum edilmesine hükmetti.

 MOHSEN ŞEKARÎ BU DÜN SABAH İDAM EDİLDİ

 Mohsen Şekarî'nin avukatı karara itiraz ederek, dosyayı Yüksek Mahkeme'ye taşıdı. Ancak Yüksek Mahkeme Şekarî'nin "muharebe suçu işlediği ve bu konuda alınan hükmün şeriata ve hukuk standartlarına uygun olduğu, bu nedenle Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun 469. maddesinin a bendine istinaden kabul ve tasdik edildiği" kararı verdi. Kararın onanması ardından 23 yaşındaki Mohsen Şekarî, bu sabah idam edildi.

 Mohsen Şekarî için sanal medyada yüzlerce mesaj paylaşılarak, uluslararası insan hakları örgütlerinin idamlara ve İran İslam Cumhuriyeti rejiminin "insanlık dışı" uygulamalarına karşı daha fazla harekete geçmeleri çağrısı yapıldı. (M.A)

Anahtar Kelimeler:
MohsenŞekariJinaEmini

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol