banner9

Musul camisinin yeniden inşası için ilk taş konuldu

12’inci yüzyılda inşa edilen cami ve minaresi, Haziran 2017’de yıkılmıştı. Irak ordusu DAİŞ teroristlerinin eski kentin bu tarihi miraslarına patlayıcı yerleştirerek imha ettiğini bildirmişti.

Daha önce de Suriye ve Irak’ta çok sayıda tarihi mekanı yıkan DAİŞ teroristleri ise suçlamayı reddederek, uluslararası koalisyonun hava saldırısında caminin yıkıldığını öne sürmüşlerdi.

DAİŞ teroristlerinin şefi Ebu Bekir El Bagdadi, Musul’un 2014 yılında Musul’un işgalinden sonra El Nuri camisinde halifeliğini ilan etmişti. Üç yıl boyunca DAİŞ teroristlerinin işgalinde kalan Musul, şiddetli çatışmaların ardından Temmuz 2017’de hükümet güçlerinin kontrolüne geçti.

Pazar günü onlarca siyasi ve dini sorumlu ile BM ve Avrupa Birliği ülkelerinin temsilcileri, cami inşaatının yapıldığı alanda toplanarak, ilk taşın konulmasına şahit oldular. İlk taş, Sünni dini sorumlu Ebu Bekir Kenaan tarafından konuldu.

Taşın üzerinde şu yazı dikkat çekti: “Bu taş, El Hadba minaresi ve Büyük El Nuri Camisi’nin yeniden inşası ve restorasyonu için 16 Aralık 2018’de konuldu.” (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol